Yılın İkinci Yarısının Favori 5 Bankacılık Hissesi

833 görüntüleme
4 dk okuma

İkinci yarının favori 5 bankacılık hissesi açıklandı. Aralarında inişli çıkışlı birçok hisse bulunsa da analistler bu hisselerin yılın ikinci yarısına damga vurmasını bekliyor.

Fed, Amerika’nın büyük bankalarının potansiyel bir yavaşlamaya dayanacak kadar güçlü olduğuna inanıyor. Fed’in yıllık stres testinden geçen 23 banka, piyasanın geçen Çarşamba günü kapanmasının ardından kritik bir testi geçti.

Nedir bu stres testi? Fed’in stres testleri, 2008 küresel mali krizinden sonra ortaya çıktı. Ve bankaların aşırı ekonomik koşullar altında bile işleyebilme ve borç vermeye devam etme yeteneklerini test etmeyi amaçlıyor.

Ancak çoğu bankanın, Silicon Valley Bank, Signature Bank ve First Republic’in bu yılın başlarında iflaslarının yol açtığı kısa vadeli likidite krizinden kazançlarını ve hisse fiyatlarını kurtarmak için kat edecekleri daha çok yol var. Örneğin, PacWest Bancorp (PACW) yılbaşından bugüne yaklaşık %65, Western Alliance Bancorp (WAL) ise %39 düştü.

Wells Fargo (WFC) ve JPMorgan Chase (JPM) gibi büyük bankaların hisseleri, geçen hafta stres testi sonuçlarının açıklanmasının ardından yükselmeye başladı. Aslında, haftanın son işlem gününde, JP Morgan hissesi neredeyse bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Favori 5 Bankacılık Hissesi

Bu görünümle uyumlu olarak, analistlerin en az %55’inden ‘AL’ derecesine ve en az %10’luk ortalama 12 aylık fiyat artış hedefine sahip banka hisselerine baktık.

Gelin bu hisselere birlikte göz atalım:

East West Bancorp (EWBC)
Fifth Third Bancorp (FITB)
Goldman Sachs Group (GS)
Western Alliance Bancorp (WAL)
Wells Fargo (WFC)

Goldman Sachs hisseleri yılın başından bu yana %6’dan fazla düştü. Şirket, bir Goldman ortağı ile mevcut CEO David Solomon arasındaki bir anlaşmazlığın yanı sıra 2021’de GreenSky’ı satın almasından kaynaklanan ağır kayıplarla mücadele etti.

Ancak, FactSet tarafından Goldman analistleri arasında yürütülen bir ankete göre GS’nin 12 aylık hareketli ortalama fiyat hedefi göz önüne alındığında, analistlerin %56’sı hisse senedine Al notu verdi. Ve bu mevcut işlem seviyelerinden yaklaşık %19’luk bir potansiyel artışı gösteriyor. .

Wells Fargo hisseleri, Fed’in 2023 stres testinin ardından geçen Perşembe günü %3,4 yükseldi. Wells Fargo’yu takip eden analistlerin %60’ı San Francisco merkezli Wells Fargo’yu satın alacaklarını söyledi.