Yabancıya En Çok Gayrimenkul Satışı Yapan Şehirler Açıklandı

1102 görüntüleme
3 dk okuma

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, gayrimenkul satış verilerine ilişkin açıklama yaptı.

Adlı, yılın ilk dört ayında yaklaşık 887 bin 464 satış işlemi yapıldığını söyledi.

“En yüksek satışı 109 bin 280 işlemle İstanbul, 65 bin 294 işlemle Ankara, 50 bin 445 işlemle İzmir, 38 bin 571 işlemle Antalya, 36 bin 116 işlemle Bursa ve 36 bin 116 işlemle Konya izledi.

Emlak satışları bu yıl 2022’nin ilk dört ayına göre düştü. Bu yılın ilk dört ayında Türkiye’de 887 bin 464 satış vardı ama 2022’de 944 bin 494’e çıkacak. Gayrimenkul satış adedi 57.030 adet azaldı. Bu, %6 daha az işlem anlamına gelir. Bir önceki yıla göre diğer bölgelerde de emlak satışlarında düşüş görüldü. Antalya geçen yıla göre sadece bir artış gördü.”

Adlı, dünyanın pek çok ülkesinde yabancıya daire satmanın sorun olmadığına ve Türk vatandaşlarının Alman ya da Amerikan konutları alabildiğine dikkat çekerek, “Konu emlak satışları olduğunda esnek bir dünyada yaşıyoruz.” dedi. ‘Satış yapma’ diyemezsiniz. Arap ülkeleri gibi bazı ülkelerde sorun farklı. Yabancılara emlak satışı geçmişte de oldu, oluyor ve yıllardır da oluyor.

Türkiye’de son yıllarda yabancı gayrimenkul satışına talebin arttığını hatırlatan Adlı, Rusların Rus-Ukrayna Savaşı’ndan sonra ciddi anlamda mülk edinmeye başladığını anlattı.

İngiliz ve Almanların da doğal güzellikleri ve iklim koşulları nedeniyle Türkiye’yi tercih ettiğine işaret eden Adlı, “2023’ün ilk 4 ayında Antalya ve İstanbul’da yabancılara gayrimenkul satışlarında artış bekleniyor.” En çok Mersin’i takip ediyoruz” dedi.” Bu illeri Ankara ve Yalova takip ediyor. Rusya, İran, Irak, Ukrayna ve Kazakistan vatandaşları başlıca en fazla gayrimenkul alanların başını çekiyor.

Adlı, Suriyelilerin Türk malı almasıyla ilgili spekülatif söylemlerin olduğunu belirterek, “Suriyelilerin Türk malı alması imkansız. Bu yıllardır böyle.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.