Türkiye E-Ticaret Kullanımında Avrupa lideri

1139 görüntüleme
3 dk okuma

We Are Social ve Meltwater’ın Nisan 2023 Dijital Dünya Araştırması yayınlandı. Çalışma, 230 ülkedeki insanların çevrimiçi davranışları hakkında yıllık küresel bir rapor üretiyor. Anket, 16 ile 64 yaş arasındaki internet kullanıcılarına her hafta online olarak mal ve hizmet satın alıp almadıklarını sordu.

Türkiye yıllık e-ticaret hacmi 800 milyar TL’ye ulaştı ve 4.787 milyar online sipariş verildi. Ankete katılan Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 64’ü dijital mağazalardan online mal ve hizmet satın aldıklarını söylüyor ve bu oran her hafta 548.000’e ulaşıyor, bu oran İngiltere’de yüzde 60,7 ve Yunanistan’da yüzde 59. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler şöyle:

Polonya (yüzde 58,7), İspanya (yüzde 52,6), Fransa (yüzde 52,1), İrlanda (yüzde 52,1), İsveç (yüzde 51,4), Norveç (yüzde 51,2), Hollanda (yüzde 50).

En çok e-ticaret yapılan ülkelerden biri olan Çin’de, İnternet kullanıcılarının yüzde 59,1’i her hafta çevrimiçi olarak mal ve hizmet satın alırken bu oran ABD’de yüzde 57,7 oldu. Avrupa’nın lideri Türkiye, dünyada %64,7 orana sahip Güney Kore’nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, 50 milyona yakın kişinin internetten alışveriş yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Son yıllarda artan fiyatlar insanları en ucuz ürünleri istemeye yöneltti. Herkesin evinde internet var, gelir düzeyi ne olursa olsun herkesin cep telefonu var. İyi bir ürün arıyorsanız bu seçenekleri internetten alışveriş yapmak için de kullanabilirsiniz. Online mağazamıza giderek daha fazla müşteri geliyor. Piyasadaki fiyatlar çok dalgalı. Farklı mağazalar aynı ürünü farklı fiyatlarla satabilir. Dijital alışverişte her ürün için saniyeler içinde en ucuz ve en düşük fiyatı bulmak için karşılaştırma sitelerini kullanabilirsiniz. Avantajix.com gibi her alışverişe nakit para ödeyen siteler kullanıldığında alışveriş çok daha cazip hale gelebiliyor.”

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.