TCMB Faiz Kararı Sonrası Piyasaları Neler Bekliyor

924 görüntüleme
3 dk okuma

Piyasalar, önümüzdeki hafta açıklanacak TCMB faiz kararına odaklandı. AA Finans’ın 22 Haziran Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklenti anketine 18 ekonomist katıldı.

Faiz değişikliği için medyan ekonomist tahmini 1.075 baz puan artırım yönünde oldu. Ankete göre, 350-2.150 baz puan artış bekleyen ekonomistlerin faiz aralığı yüzde 12-30, yıl sonu tahminleri ise yüzde 18-35 oldu.

Yıl sonunda, kilit oranlar için medyan ekonomist tahmini %25 idi. Geçen ayki PPK toplantısında politika faizi %8,50’de sabit tutulmuştu.

Dolarda Düşüşe Yol Açabilir Mi ?

Piyasadaki hakim beklentiyle ilgili ekonomist Eryılmaz şunları söyledi: “Kurdaki hakim beklentiye bakıldığında, 26 liranın üzerine çıkıldığında dengelenecek ve artmayacak bir kur bizi bekliyor. İşler yolunda giderse kur düşebilir de. Dolar kurundan 26’dan sonra ciddi bir artış beklenmeyeceği için bu aşamadan sonra KKM’den de çok bir şey beklememek lazım” açıklamalarımda bulundu.

Borsa Nasıl Etkilenecek ?

Ekonomist Eryılmaz borsa hakkında: “Borsa büyük fırsatlar sunabilir. Borsa’da dikkatli olmak ve sektör ile hisse bazlı düşünmek lazım. Bazı hisseler borsanın üstünde kazandırırken bazıları ise altında kazandıracak. Sepetteki ağırlıklar değişebilir. Borsada aracı kurumlardan destek alsınlar, düşüşlerden faydalansınlar. Şimdi tam zamanı, nakit parası olan değerlendirebilir ” ifadelerini kullandı.

Gram Altın Fiyatları Nasıl Olacak ?

Yılın ikinci yarısından sonra ons altının yükselmesini beklediğini söyleyen Eryılmaz, “Doların 26 lira olmasından sonra gram altında bir artış olmayabilir. Ancak Fed fiyatlamaları törpülenip ons altın yukarı yöneldiğinde gram altın da etkilenecektir. Minimum hedef gram altın için 1.700 civarında. Yatırımcılar portföy sepeti yapsınlar. Ancak faiz politikasını gördükten sonra yatırımcıların pozisyon almalarında fayda var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.