Sigaraya Beklenen Zammın Tarihi Açıklandı

1177 görüntüleme
3 dk okuma

2023’e girerken, sigara fiyatlarına zam ve indirim haberleri manşetlere çıkıyor ve sevkiyat sorunları çıkarak tütün şirketlerinin kafasını kaşımasına neden oluyor. Türkiye Tekel Dağıtıcı Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, bakkal ve tekel dağıtıcılara yapılan sigara sevkiyatlarının geçen hafta önemli ölçüde düştüğünü ve Türkiye genelinde sigara sevkiyatının durdurulduğunu söyledi.

Aybash, Sözcü ile yaptığı konuşmada bazı sigara markalarının ülkede sevkiyatını tamamen durdurduğunu açıkladı.
Bandrol sorunu yaşayan tütün şirketlerine maaş zamlarının haziran ayında bildirileceği bilgisini paylaştı.

TTBP Başkanı şunları söyledi: “Bu sınırlı dağıtım bir şirketle başladı ve ardından üç şirkete çıktı. Genellikle haftada iki kez alışveriş yapardık. 10 karton ürün alıyorsak şimdi 2 karton veriliyor” dedi.

Seçim gündemiyle vakit geçirdikten sonra, yeni hükümet ortaya çıkarken yaklaşan faiz artışlarından bahsetti.

“5 Haziran’da sigara hacminde artış düşünülme ihtimali var. Şirket yetkililerine göre gelecekteki artışın 10 TL’yi bulması bekleniyor ancak aciliyet nedeniyle gerçekleştirilemeyeceği söyleniyor. Ancak kesin olmamakla birlikte 3 TL ile 5 TL aralığında zam olabilir.”

Bu konuda bir tütün firması temsilcisi, yurt dışı satışları artarken bandın büyümediğini açıkladı. Yurt dışı pazarlardan gelen talebin iç pazarda boşluk oluşturduğunu belirtildi ve sevkiyatları geçici olarak azaldığı açıklandı.

Bu arada tekel bayi platformunun yöneticileri, şirketlerin daha yüksek fiyatlar için hazırlandığını söyledi. Sonuç olarak, şirketler Haziran ayında sigara fiyatlarına yapılacak zamdan önce tavır almış görünüyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.