Sigaraya Beklenen Büyük Zam Geldi, Sıradaki Zammın Ekmeğe Gelmesi Bekleniyor

1150 görüntüleme
3 dk okuma

Beklendiği gibi, büyük sigara zammı geldi. Sigara fiyatları bugün itibarıyla zamlandı Sigara fiyatı maksimum 48TL’ye, en ucuz sigara ise 36TL’ye çıktı.

Tütün ürünlerine getirilen vergi artışları ve düzenlemeler tütün fiyatlarında önemli dalgalanmalara neden oldu. Marlboro, Parliament, Muratti ve Lark gibi popüler sigara markalara zam yapıldı. Bu fiyat artışıyla sigara fiyatı 48 TL’ye kadar yükseldi.

Yılbaşı ÖTV zammı sonrası sigara fiyatları 4 TL arttı ancak buna tepki olarak bazı markalar 2 TL zam yaptı.

14 Mayıs seçimlerinden sonra piyasa hareketlenmeye başladı. Seçim ikinci tura girerken, tütün ve tütün mamullerinin yeniden yükselişe geçti. Seçimden sonra pek çok ürüne zam beklenirken, ilk zamlar tütün ürünlerine gelmiş oldu.

Açıklanan habere göre sigaraya zam 6 Haziran’dan itibaren uygulanacak. Dolayısıyla tütün satıcıları da önümüzdeki 8 günü değerlendirmek istiyor. Önümüzdeki hafta sigara içenler sigaralarını bulmakta zorlanabilirler.

Ekmeğe de Zam Bekleniyor

Açıklanması halinde 200 gram buğday ekmeğinin taban fiyatının 5 liradan 7-8 liraya çıkacağı, bu nedenle duyurunun seçim sonrasına erteleneceği açıklandı. Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, buğday fiyatının açıklanmamasının arka planında ekmek zammının yattığını söyledi.

Ataman, ekmeğin fiyatının yüzde 35’ini unun oluşturduğunu, buğdayın alım fiyatı 10,5 liranın üzerine çıkarsa TMO’nun teşvik ettiği unların bile 7-8 liraya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman “TMO ekmek fiyatlarının daha fazla yükselmemesi için fırınlara halen devlet destekli uygun fiyatlı un veriyor. Ancak yeni buğday fiyatının açıklanmasıyla tüm dengeler hızla yukarı yönlü değişecek, zam kaçınılmaz olacak. Bu nedenle ekmeğe gelecek zammı geciktirmek için fiyatın açıklanmadığını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.