Seçim Sonrası Düşüş Sürüyor: Büyüme Tahmini Düştü, Kredi Risk Primi Yükseliyor

1241 görüntüleme
4 dk okuma

14 Mayıs seçimlerinin ardından uluslararası finans camiası Türkiye ile ilgili açıklamalar geliyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası bu yıl Türkiye için büyüme tahminini düşürürken, derecelendirme kuruluşu Fitch “belirsizlik” uyarısında bulundu.

Milletvekilliği seçimlerinin sona ermesinin ardından cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Seçim sonrası piyasalarda belirsizlik hakim. Dün forex piyasasında yaşanan hareketli dönemin ardından Borsa İstanbul erken saatlerde arzdan açıldı.

Bloomberg HT News’in haberine göre dün Fitch tarafından yayınlanan bir notta, seçim sonrası uygulanan ekonomi politikalarına uyulacağı belirtildi. Notta, seçim sonrası hükümetin geciken döviz talebi, lira üzerindeki baskı, büyük bütçe açıkları, azalan döviz rezervleri ve yüksek enflasyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağı belirtildi. Para ve maliye politikaları bileşiminin kredi kalitesi açısından daha ciddi ve tutarlı olup olmadığı, ne ölçüde güven uyandırdığı ve makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskler oluşturduğu değerlendirilen duyuruda, hafifletilip azaltılmayacağı ve uygulanıp uygulanmayacağı izleniyor.

Büyüme Beklentisi Düşüşte

Bu arada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Şubat depreminin ekonomik etkisi ve kötüleşen kredi koşullarını gerekçe göstererek Türkiye için ekonomik büyüme tahminini %3’ten %2,5’e düşürdü.

EBRD, 2024 büyüme tahminini değiştirmeden %3’te bıraktı. EBRD, gelişmekte olan Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika dahil olmak üzere geniş bir coğrafi bölgede faaliyet gösteriyor ve Şubat ayında bölge ülkeleri için makroekonomik tahminlerini güncelledi.

EBRD baş ekonomisti Beata Javorcik Türkiye seçimlerini kim kazanırsa kazansın kredi koşullarının sıkılaşmasını beklediğini söyledi.

Kredi Risk Primi Yükselişte

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılacağı için bu süreçte piyasa dalgalanmalarının kaçınılmaz olduğu ve TL’nin de risklere maruz kalabileceğine dikkat çekildi. Daha uzun vadeli tahvil getirileri, 2045 tahvil fiyatlarının 73 sentin 1,5 sent altına düşmesiyle en sert düşüşü yaşadı. Tradeweb verilerine göre getiri Şubat ayından bu yana en düşük seviye oldu.

JPMorgan verilerine göre, güvenli liman ABD Hazine bonoları üzerinden Türk döviz tahvillerini tutmak isteyen yatırımcıların talep ettiği risk primi 565 baz puana (bps) yükseldi. Türkiye’nin beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS) risk primi dünkü kapanış seviyesinden 18 baz puan yükselerek 652 baz puana ulaştı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.