Seçim Sonrası Artış Sürüyor: Dolar 20 TL’yi Buldu

1274 görüntüleme
2 dk okuma

Üç günlük bir tatilin ardından iç piyasa, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesi son işlem haftası için 28 Mayıs Pazar günü açılıyor. Erdoğan, CNN’e verdiği röportajda faiz indirimlerinin devam edeceğini ima etti, ancak TCMB nakit avans anlaşmasını geri çekti. Dolar/Türk Lirası ilk kez 20 seviyesini kırarak rekor kırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamasının ardından Perşembe günkü TCMB toplantısında ve Pazar günkü seçim öncesi dolar/TL 20 seviyesini kırarak yeni haftaya rekorla başladı. Dolar/TL, kazançlarını kısmen tersine çevirmeden ve 19.82$’da dengelenmeden önce %4.3 artışla 20.6588$’a yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle piyasaların kapalı olduğu 19 Mayıs’ta CNN International’a verdiği röportajda, ikinci tur seçimleri kazanması halinde faiz oranlarını daha da indireceğini duyurdu.

Erdoğan, “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” dedi. Enflasyon mutlaka düşecek ve insanlar daha rahat hissedecekler. Bunu bir ekonomist olarak söylüyorum, yani hayali değil. Bu durum olmasaydı, zaten bu inmezdi. ” dedi.

Erdoğan, ABD ve Avrupa’da faiz artışlarına rağmen enflasyonun yükseldiğini bir program sunucusu aracılığıyla açıklayarak, “Biz neticeyi alacağız. Seçim sonrası bunun düştüğünü, bu neticeyi aldığımızı göreceksin. Beni takip et” dedi.

Bu arada, 19 Mayıs’ta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartı nakit avans sözleşmesi düzenlemesinde geri adım attı. Kredi kartı makro ihtiyati tedbir kaldırıldı. Nakit avans çekiminde menkul kıymet tesisi şartı uygulanmayacak.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.