Paranızı Doğru ve Tasarruflu Kullanmak için 10 Püf Noktası

1149 görüntüleme
8 dk okuma

Parayı iyi yönetmek için ona karşı doğru tutuma sahip olmak önemlidir. Aşağıdaki alıntı bence güzel özetliyor:

“Pintilere iyi bakın, poundlar kendilerine bakar”

Bu çok doğru bir sözdür. Ancak parayı olabildiğince verimli harcamak ile israf etmek arasında büyük bir fark vardır.

Her kuruşunu akıllıca harcadığınız için paranızın kontrolünün sizde olduğunu hissetmek, kendinizi gelişigüzel bir şekilde paranız tükenirken veya kontrolsüz bir şekilde para biriktirmeye çalışırken bulmaktan çok daha iyidir.

Para bilgisiyle, paradan nasıl tasarruf edeceğinizi ve fazla harcamadan nasıl kaçınacağınızı bilirsiniz. Paranızı sizin için nasıl çalıştıracağınızı da bileceksiniz. Paranızı yönetmeye ve en verimli şekilde harcamaya hazırsanız, başlayalım.

1. BORÇ ÖDEMEYİ ÖNCELİK YAPIN

Her zaman mali durumunuzu göz önünde bulundurun ve borçlarınızı ödemeye çalışın. Yüksek faizli kredilerin (araba kredisi, mağaza kartı, avans kredisi) ve yüksek faizli kredi kartlarının ödenmesi çok önemlidir. Genel olarak, ödünç alınan parayla borcunuzu ödemek size her zaman biriktirdiğiniz paradan kazanacağınızdan daha fazla faize mal olur. Tüm kredilerinizi ve kredi kartı borcunuzu ödemeye ne dersiniz? O zaman kredi kartınızı herhangi bir finansal acil durum için hazır bulundurun. Aynı zamanda yüksek faizli borçları azaltır.

2. BİR ACİL DURUM FONU OLUŞTURUN

Hayatta garanti edilen bir şey varsa, o da hiçbir şeydir. Kombiniz bozulabilir ve değiştirilmesi gerekir. Arabanızın veya evinizin çatısının elden geçirilmesi gerekebilir. Sayısız farklı şey ters gidebilir. Acil durum fonu bunun için var. Para uzmanları, acil bir durumda 3-6 aylık normal giderleri (ipotek, kredi, kamu hizmetleri, yaşam giderleri) karşılamak için bir kenara para ayırmanın yararlı olduğuna sık sık işaret ederler.

3. KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZİ ONLINE MAĞAZA HESAPLARINDA SAKLAMAYIN

Kredi kartı bilgilerini Amazon dışında çevrimiçi mağaza hesaplarında saklamıyorum. Her şeyden önce, sonunda dükkandan çıkıp hesabımı kapatmayı unutma fikrinden pek hoşlanmıyorum. İkincisi, çevrimiçi alışverişin benim için daha kolay olmasını istemiyorum. Kredi kartı bilgilerinizi girmek için zaman ayırmak, bir satın alma işlemi yapıp yapmamaya karar verirken iyi bir duraklama olabilir.

4. EVİNİZE YALITIM YAPIN

Evinizi yalıtmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak şimdi her zamankinden daha önemli. İster evinizi soğutmanız gereken bir iklimde, ister benim gibi evinizi ısıtmanız gereken bir iklimde yaşayın, her zaman kurtarabileceğiniz şeyler vardır.

5. ABONELİK DENETİMİ YAPIN

Abonelikleri azaltmak, para kazanmak için en iyi para hilelerinden biridir. Size çok para kazandırabilir.
Daha fazla servis sağlayıcı abonelik tabanlı iş modellerine geçtikçe, abonelik listenizin büyümeye devam ettiğini görmek kolaydır. Kaydolmak o kadar kolay ki neredeyse hiç düşünmeden. Ayrıca, aylık maliyetlerde bir artış fark etmeden kolayca abonelik oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, yılda en az bir kez abonelik denetimi yapmanızı öneririz. Her şeyin pahalı olduğu günümüz ekonomisinde bir şeyler yapmak özellikle iyidir.

6. BİR ALIŞVERİŞ LİSTESİ YAZIN

Bir alışveriş listesi yazmak ve buna bağlı kalmak, her hafta tasarruf etmenin harika bir yoludur. Pişirmeyi planladığınız yemek için ihtiyacınız olan malzemelere göre bir alışveriş listesi oluşturun. Ardından kilerinizi ve dolabınızı ihtiyacınız olabilecek başka herhangi bir şey için hızlıca kontrol edin.

7. HER ZAMAN BİRİM FİYATLARINI KARŞILAŞTIRIN

Bu güçlü bir tasarruf ipucusudur. Ürünün birim fiyatını ürün fiyatı ile karşılaştırdığınızdan emin olun. Bu, hangi ürünlerin en uygun maliyetli olduğunu belirlemenin en iyi yoludur. En ucuz ürünün her zaman paranızın karşılığını en iyi şekilde vermemesi alışılmadık bir durum değildir. Çoğu süpermarket, birim fiyatı ürün açıklamasının altındaki raf etiketinde listeler.

8. EĞİTİMİNİZE YATIRIM YAPIN

Kendinize yatırım yapmak ve becerilerinizi zaman içinde geliştirmek veya yeni beceriler öğrenmek, kazanma potansiyelinizi artırır. Eğitiminize devam etmek, yeni diplomaya ve sertifikalara, daha yüksek maaşlara ve hatta artan gelir potansiyeline yol açabilir. Gelir potansiyelinizi artırmak, para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

9. FAZLA HARCAMAYA SON VERMEK İÇİN ZARF SİSTEMİNİ KULLANIN

Ünlü para gurusu Dave Ramsey tarafından geliştirilen bu zarf sistemi, faturalar dışındaki paraların sınıflandırılmasını içerir. Her kategori için bir mini bütçe oluşturmak gibi. Amaç, yalnızca her bir zarfa koyduğunuz miktarı kullanarak fazla harcama yapmaktan kaçınmaktır. Dolayısıyla, aşağıdaki kategorilere sahip olabilirsiniz:

  • Yiyecek
  • Kişisel bakım
  • Okul ve çocuk eşyaları
  • Aile aktiviteleri ve eğlence

Eski kafalıysanız, bu sistemi gerçek nakit ve gerçek zarflar kullanarak yapabilirsiniz. Ya da aile bütçe tablonuzdan kendi sisteminizi kurabilirsiniz.

10. ÖDÜNÇ VERİN, ÖDÜNÇ ALIN VE PAYLAŞIN

Aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınızla pozitif bir paylaşım çemberi oluşturun. Pahalı ev tadilatı veya bahçe malzemeleri satın almadan önce ödünç istemeyi alışkanlık haline getirin. Ardından başkalarını da sizi davet etmeye teşvik edin. Sokaktaki çocuklara eski oyuncakları ve kitapları verin ve cömert komşularınızdan alabildiğinizi her zaman kabul edin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.