Merkez Bankası’ndan Yeni Döviz Kararı

1236 görüntüleme
3 dk okuma

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan tebliğe geçici 11. madde eklenirken, bankaların gerçek kişi döviz hesaplarının dönüşüm oranlarına yönelik verdiği menkul kıymet yükümlülüğü oranlarında değişiklik yapıldı.

Gerçek kişi ek dönüşüm oranına göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulaması kapsamında,  26.5.2023 hesaplama tarihinden itibaren 28.7.2023’e kadar uygulanmak üzere, mevduat ve katılım bankalarının tabi oldukları muhasebe standartları ve kayıt düzeni esas alınarak Merkez Bankasınca belirlenen usul ve esaslara göre bankalarca hesaplanacak gerçek kişi yabancı para mevduat/katılım fonundan, Türk lirası mevduat/katılma hesabına ek dönüşüm oranına göre yüzde 10’un altında ek dönüşüm yapılması halinde eksik kalan tutar kadar menkul kıymet bloke olarak tesis edilecek.

28 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yüzde 30’un altında kalan bankalar için ek dönüşüm oranının paydasında yer alan mevduat/katılım fonu tutarının yüzde 10’u oranında ilave menkul kıymet söz konusu hedefe ulaşılıncaya kadar bloke olarak tesis edilecek.

Tesis süresi, hesaplama tarihini takip eden ayın son Cuma gününden başlar ve başladıktan altı ay sonra son Cuma gününden önceki gün sona erer. Bu hüküm, TCMB tarafından belirlenen tutarın altında tutarları bulunan bankalar için uygulanmaz.

Özetle, kişisel hesaplarında %10 dönüşümünü gerçekleştiremeyen bankalar, 26 Mayıs – 28 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında oluşan eksik kalan kısım için teminat vereceklerdir. Faiz oranını tutturamayan bankalar, bu tarihten sonra menkul kıymetlerinin %10’luk kısmını da hedefe ulaşılana kadar donduracak. 28 Temmuz’dan sonra %10’dan %30’a çıkacak. Merkez bankası dün yaptığı açıklamada, bireysel kredi kartı nakit çekme ve mücevher alımlarında kredinin türüne göre %30 teminat gerektireceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.