Merkez Bankası’ndan Tarihi Karar, Döviz Satışı Yapılmayacak

834 görüntüleme
4 dk okuma

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, yeni dönemde para politikasının önceliğinin enflasyonla mücadele olacağını söyledi. Kuru baskılamak amacıyla döviz satışı olmayacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, faiz artırım kararının ardından bankacılarla yaptığı toplantıda para politikasında köklü bir değişikliği açıkladı.

Ekonomim gazetesinin haberine göre Erkan, güçlü bir TL’ye vurgu yapan duruşuyla dikkat çekerken, enflasyonla mücadelenin birinci öncelik olduğuna işaret etti.

Hafize Gaye Erkan, önümüzdeki günlerde alınacak para politikası önlemlerini yorumlayarak, kuru kontrol altında tutmaya yönelik “makroekonomik ihtiyati tedbirlerin” de aşamalı olarak kaldırılacağını söyledi. Öte yandan Şimşek’in geçen hafta yaptığı açıklamada TCMB rezervlerindeki artışın da döviz satışlarının askıya alındığını teyit ettiği söylendi.

Konuya yakın kaynaklara göre TCMB Başkanı Erkan, bazı ticari bankaların faiz artırım kararının hemen ardından döviz alımlarına yönelmesini de eleştirdi.

Erkan, bankacılar için “Gelen talepleri test etmek istedik” dedi. “Keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız; döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız” dedi.

Toplantıda TCMB Başkanı Erkan’ın geleceğe yönelik politikalara ilişkin vurguladığı hususlar bankacılara umut verdi. Erkan, fiyat istikrarı ve enflasyonun TCMB’nin birinci ve temel önceliği olacağını vurguladı. Bankacılar, bankaları zor durumda bırakan tedbirlerin kademeli olarak basitleştirildiği haberini de beğendiler. Sayın Erkan’ın döviz kurunu düşük tutmaya yönelik rezerv satışının sona erdiğini açıklaması da dikkat çekti.

Bankacılar, geçtiğimiz çeyrekte yürürlüğe giren 200’den fazla bankacılık düzenlemesinin kârlılığa zarar verdiğinden şikayet ederken, sektördeki emlak kredisi konusunda da özeleştirilerini dile getirdiler. Erkan’ın reel sektörün finansman sorununu çözme konusundaki yaklaşımını değerlendiren bankacılar, şunları kaydetti: “Evet, reel sektöre kredi veremedik. Krediler, KKM karşılığı verilenlerle sınırlı kaldı” demişler. Özel bankalar, “Kamu bankaları vergi topluyor, biz toplayamıyoruz” yakınmalarını da Başkan Erkan’a iletmişler.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 27 Temmuz’da ilk konuşmasını yapacak. Aynı zamanda İstanbul’da yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklayacak. Enflasyonla mücadele ve para politikası yaklaşımlarıyla ilgilenen Erkan, geçmiş enflasyon gözden geçirme oturumlarında yaptığı gibi ekonomistlerin ve iş dünyası gazetecilerinin sorularını yanıtlayacak.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.