Merkez Bankası’ndan Kredi ve Kredi Kartına Yeni Faiz Kararı

684 görüntüleme
3 dk okuma

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonu düşürme ve iç talebi dengeleme çabaları kapsamında kredi kartı nakit ve kredili mevduat hesapları için aylık azami faiz oranını %2,89’a yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), seçici kredilendirme ve niceliksel sıkılaştırma kararına ilişkin basın açıklaması yaptı. Merkez bankasının internet sitesinde yayınlanan açıklamada, kredi ve kredi kartına ilişkin yeni kararlar yer aldı.

Bankadan kredi ve kredi kartına yönelik yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

20 Temmuz 2023 tarihli Para Politikası Kurulu kararında, makro-finansal istikrarın güçlendirilmesi ve piyasa mekanizmalarının işleyişinin iyileştirilmesine yönelik sadeleştirme sürecinin kademeli olarak devam edeceği, parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararlarının alındığına dikkat çekildi.

Parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla niceliksel sıkılaştırma kapsamında desteklenen kur koruması sağlanan hesaplar için %15 zorunlu karşılık zorunluluğu 21 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Devam eden sadeleşme sürecinin bir parçası olarak aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır.

Düzenleme sürecini destekleyici tedbirlere ek olarak, TL ticari krediler için aylık büyüme limiti yüzde 2,5 olarak belirlendi. Bu, kredi artış teminat sabit tutarının altındaki yüzde 3’tür. İhracat, yatırım, tarım ve zanaat kredileri bu limitten muaftır.

Piyasa mekanizmasının işlevlerinin güçlendirilmesi amacıyla faiz oranlarına göre teminat belirleme uygulamasının basitleştirilmesine, ihracat ve yatırım kredileri hariç TL ticari kredilerin birinci aşamasının kaldırılmasına ve ilk aşamada faiz kısıtlaması uygulanmasına karar verilmiştir.

Finansal kaynakların etkin kullanımını desteklemek amacıyla, taşıt kredilerinde %3’lük büyüme limitinin %2’ye, ihtiyaç kredilerinde ise %3’lük büyüme limitinin aynı kalmasına karar verildi. * Ayrıca, enflasyonu kontrol altına alma ve iç talebi dengeleme çalışmaları kapsamında, kredi kartı nakit ve kredili mevduat hesapları için aylık azami faiz oranı %2,89’a yükseltilmiştir.

İhracat ve yatırım kredileri ile deprem bölgesi kredileri tüm merkez bankası kredi kısıtlamalarından muaftır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.