Merkez Bankası Faiz Kararını Bugün Yapılacak Toplantı Sonrası Açıklayacak

1165 görüntüleme
2 dk okuma

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını bugün açıklayacak. Banka, faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 8,5’te tutmuştu. Faiz kararı saat 14.00’te açıklanacak. Peki faiz indirimi olacak mı? Bu karardan sonra altın ve döviz hareketlenecek mi?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş şu konuşmayı yaptı: TCMB’nin politika faizini değiştirmeden %8,5’te tutmasını bekliyoruz. Sözün değişmeyeceğine ve kararların bundan sonraki dönemlerde uygulanacak para politikası çerçevesinde alınacağına inanıyoruz.

Fed’in Haziran toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor. Borç tavanı sorununun Fed’in faiz beklentilerinden çok piyasa fiyatlarına yansıdığını düşünüyoruz.

Bu arada, sorunun iki yıllık ABD tahvil getirileri üzerinde hızlandırıcı bir etkisi oldu ve dolar endeksini iki ayın en yüksek seviyesine çıkardı. İhraç sona erdiğinde, bu kısa vadeli hareketin sona ereceğine ve doların, altının yön aramaya başlayacağına inanıyoruz.

Ekonomistler, TCMB’nin bu ay faiz oranlarını değiştirmeden %8,5’te tutmasını bekliyor.

Eski Kararlar

TCMB, 2022 yılının ilk faiz indirimini Ağustos ayında yaptı. Banka, faiz oranlarını 100 baz puan indirerek %13’e çekti. Bunu Eylül’de 100’er baz puan, Ekim ve Kasım’da ise 150’şer baz puan indirim izledi.

Merkez bankası Aralık ve Ocak aylarını atlayarak Şubat ayında faiz oranlarını 50 baz puan indirerek %8,5’e indirdi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.