Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olacak, Faiz Oranı Artacak Mı

965 görüntüleme
4 dk okuma

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan’ın göreve gelmesinden sonra ilk toplantısını gerçekleştirecek. 22 Haziran Perşembe günü yapılacak toplantıda Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak.

Hatırlayacağınız üzere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faizi olan politika faizini değiştirmeden %8,5’te sabit bırakmıştı.

PPK, Şubat ayında sürpriz bir şekilde 50 baz puan faiz indirimi kararı aldıktan sonra Mart ve Nisan toplantılarında faiz oranlarını değiştirmemişti. PPK, Kasım ayındaki 150 baz puanlık indirimin ardından Aralık ve Ocak toplantılarını da atladı. Ağustos-Kasım 2022’de toplam 500 baz puan faiz indirimi yapılmıştı.

Faiz Kararı Ne Olacak, Faiz Oranı Artacak Mı

Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından dayanılmaz eleştirilerin odağı haline gelen ekonomik gelişmelerin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve uluslararası finans dünyasının duayenlerinden Hafize Gaye Erkan, normal siyasete dönüşün işareti olarak ekonominin başına getirilmişti.

Reuters tarafından ankete katılan 15 kurumun tümü, faiz oranının yükselmesini bekliyor. Tahminlerin medyanı bir haftalık repo faizinin 1.150 baz puan artarak %20’ye çıkmasını beklerken, tahminler %12,5 ile %30 arasında değişiyor. 22 Haziran PPK kararı, kamu kontrol yapılarından daha liberal politikalara geçişte önemli bir adım olarak görüldüğü için piyasa açısından oldukça önemlidir.

Ne Şimşek ne de Erkan, beklenen faiz artırım aralığı hakkında yorum yapmadı, dolayısıyla piyasada geniş bir faiz artırım beklentisi yelpazesi var. Ekonomistler, oran artışlarının bir anda mı yoksa belirli bir süre içinde mi geleceğini anlamak için PPK belgesindeki değişikliklere de bakacaklar. Beklenen faiz artırımı, Mart 2021’den bu yana ilk faiz artırımı olacak. Yıl sonunda kilit faiz oranlarının seviyesi hakkında ankete katılan ekonomistlerin medyanı %30’du.

Tahminler %18 ile %35 arasında değişmektedir. TCMB’nin piyasa katılımcıları arasında reel ve finansal sektör beklentilerine yönelik olarak hazırladığı ankette faiz artırım beklentisi yaklaşık 900 baz puan olarak belirlendi. Faiz artırımıyla ilgili bir diğer endişe de düşük faiz oranlarıyla tanınan Erdoğan’ın karara nasıl tepki vereceğiydi. Erdoğan bu hafta faiz artırımlarını kabul edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.