Merkez Bankası Faiz Arttırdı, Piyasa Hareketlendi

957 görüntüleme
2 dk okuma

Merkez bankası, faiz oranlarını önemli ölçüde artırmasının ardından varlık fiyatlarındaki oynaklık arttı. Analistler, faiz kararlarına ilişkin görüşlerinin TCMB’nin enflasyonla mücadelede ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası kararı sonrasında varlık fiyatlarındaki oynaklık arttı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan politika faizini 750 baz puan artırarak %25’e yükseltti.

Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi, banka hisselerinin öncülüğünde alınan faiz kararıyla yüzde 4’e yakın yükseldi. Endeks 7.536 puana geriledikten sonra 7.650-7.750 aralığında dengelendi ve kar alımları 7.870 puana yükseldi.

Faiz kararının ardından Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yaklaşık 20 baz puan düşerek 394 baz puana geriledi. Dolar/TL yüzde 3’e yakın düşüşle 26.3800 liraya, gram altın fiyatı ise yüzde 3’ten fazla düşüşle 1.624 liraya geriledi.

TCMB açıklamasında, karara gerekçe olarak enflasyonun ana eğilimindeki yükseliş eğiliminin devam ettiğine dair son dönemdeki göstergeler gösterildi.

Analistler, söz konusu kararı, yeni bir ekonomi hükümetinin hayata geçirilmesi için seçim sonrası başlatılan tedbirlerin devamı olarak nitelendirirken, faiz kararının da TCMB’nin enflasyonla mücadelede ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Analistler, ekonominin enflasyonla mücadele için bugün aldığı mevcut önlemlerin orta ve uzun vadede yatırımcıların soru işaretlerini hafifletmesinin beklendiğini söyledi.

Analistler, yabancı yatırımcıların Türk lirası varlıklara olan ilgisinin seçimden sonra arttığını ve beklentiler iyileştikçe bu eğilimin artabileceğini söyledi.

12 Yorum

  1. Our partners have opened a new site vipeth.site I personally supervise the work of employees. In honor of the new year we are giving new users a registration bonus with promo code: NEWUSER24. It gives +70% on the first deposit. Soon we will introduce new artificial intelligence for better work.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.