Memur ve Emekliye Zam Kurban Bayramı Sonrasına Kaldı

1049 görüntüleme
2 dk okuma

Milyonlar sabırsızlıkla 3 Temmuz’da açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon rakamlarını beklerken TÜİK’ten son dakika açıklaması geldi. Açıklamaya göre Haziran ayı enflasyon rakamlarının Kurban Bayramı tatili nedeniyle 5 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücret artışları da dahil olmak üzere memur ve emeklileri etkileyecek Haziran ayı enflasyonuna ilişkin açıklama yaptı. Başlangıçta 3 Temmuz olarak planlanan Haziran ayı enflasyon verilerinin, Kurban Bayramı tatili nedeniyle 5 Temmuz’da açıklanacağı bildiriliyor.

TÜİK açıklamasında Haziran ayı enflasyon verisi yayın takvimi hakkında bilgi verildi.

Açıklamaya göre, ulusal veri yayın takvimine göre 3 Temmuz’da yayınlanması planlanan “Haziran 2023 tüketici fiyatları endeksi ve yurt içi üretici fiyatları endeksi haber bülteni”, firmaların fiyat açıklamalarının gecikmesi nedeniyle ertelendi. Kurban Bayramı tatili 5 Temmuz saat 10.00’da yayımlanacağı ifade edildi.

Memur ve emekli maaşları ne kadar artacak ?

Ocak 2023 dönemi memur zammı enflasyon farkı ve %8 ücret artışı ile belirlendi. Temmuz 2023’teki oran artışı %6 idi. Başka bir deyişle, altı aylık bir kamu hizmeti artışı, altı aylık enflasyonun %8’in üzerinde olması artı %6’lık yeni bir toplu iş sözleşmesi artışı ile belirlenecek. Bu rakamlara refah payı dahil değil.

Emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak ?

Yüzde 45 zam yöntemiyle kademeli olarak 14 bin lira, Temmuz’dan itibaren 20 bin 300 lira emekli maaşı alacaklar. Ayda 16 bin lira alanlar yüzde 40 artışla 22 bin 400 lira, 21 bin lira alanlar yüzde 35 artışla 28 bin 350 lira alacak. Asgari emekli maaşı zammı sonrasındaki bu kademeli artış, 6 milyon emeklinin emekli maaşlarını doğrudan etkileyecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.