Memur ve Emekliye Temmuz Zammı Kapıda

841 görüntüleme
4 dk okuma

Önce kamu işçileri için maaş artışı belirlendi, ardından kademeli olarak asgari ücret yükseltildi. Memur ve emekliye temmuz zammında geri sayım sürüyor. Milyonlarca memur ve emekli temmuzdan itibaren daha yüksek maaş alacak. Artış oranı enflasyon oranına göre belirlenecek.

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zammın açıklanabilmesi için öncelikle altı aylık enflasyonun belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca 2023 yılının ilk beş ayı enflasyon rakamları geçtiğimiz aylarda açıklandı. Geriye sadece Haziran enflasyonu kaldı.

Enflasyon istatistikleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın 3’ünde açıklanmaktadır. Normal şartlar altında Haziran ayı enflasyon verileri 3 Temmuz Pazartesi günü açıklanacaktı. Ancak yapılan açıklamada Haziran ayı enflasyon oranının 5 Temmuz Çarşamba günü açıklanacağı belirtildi. Özellikle bu kapsamda memur ve emeklilere yapılacak zamların en erken 5 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

Memur ve Emekliye Zamda Enflasyon Farkı Ne Kadar Oldu

Haziran ayı enflasyon oranı henüz açıklanmadığı için altı aylık enflasyon farkı henüz açıklanmadı. Ancak TÜİK tarafından açıklanan 5 aylık enflasyon oranı ve enflasyon farkı aşağıdaki gibidir.

Ocak ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %57,68, aylık %6,65,

Şubat ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %55,18, aylık %3,15,

Mart ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %50,51, aylık %2,29,

Nisan ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %43,68, aylık %2,39,

Mayıs ayı Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %39,59, aylık %0,04 oldu.

5 aylık enflasyon verilerine göre;

Enflasyon oranı: yüzde 15,26

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 15,26 oldu.

Yılın ilk altı ayında sözleşmeler nedeniyle memur maaşlarına yüzde 8 zam yapıldı. Bu nedenle, %8’in üzerindeki enflasyon, memurlar ve emeklilik fonu emeklileri için daha yüksek maaşlara yansıyacaktır. Beş aylık rakamlara bakıldığında, memur ve emekli memur enflasyon oranları arasında en az yüzde 7,13’lük bir fark var. Beş aylık veriler, SSK ve Bağkur emeklilerindeki yapılacak zam artışının şimdiden yüzde 15,26’ya ulaştığını gösteriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve emekli maaşlarının artırılması planlarından bahsetti. Bakan Işıkhan, düzenlemenin Temmuz ayında meclisten geçeceğini ve memur asgari maaşını 22 bin liraya çıkaracağını söyledi. Enflasyona dayalı bir artışın memur ve emekliye yapılan zam oranının refah payını artırması bekleniyor.