Kurbanlık Fiyatları Bu Sene Ne Kadara Satılıyor

973 görüntüleme
4 dk okuma

Kurbanlık fiyatı, Kurban Bayramı’ndan birkaç gün önce belirlendi. Kurban kesen Müslümanlar bu yılki kurban fiyatlarıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvan alacaklar. Kurbanlık keçi, koyun ve dana fiyatları kurban pazarlarına giden birçok kişiye yardımcı olacak. Kurbanlık fiyatları ilden ile değişiyor. Dolayısıyla büyükbaş fiyatları 84.000 TL’den, küçükbaş fiyatları 7.000 TL’den başlıyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Türkiye’deki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların fiyatları merak konusu oldu. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda yaklaşık 1 milyon büyükbaş ve 22 milyon küçükbaş hayvan satılmıştı.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, 2023 yılında küçükbaş ve büyükbaş hayvanların oranını değerlendirerek, hayvan sayısının yeterli olduğunu söyledi. Et fiyatlarına dikkat çeken Yardımcı, Türkiye’de 20 milyon inek ve 64 milyon koyun olduğunu kaydetti. Başkan Yardımcısı, fiyatın normal olduğunu söyledi. Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların ağırlık fiyatının 140 ile 160 TL arasında olduğunu açıkladı.

Osman Yardımcı “Fiyatlar geçen seneye göre biraz daha yüksek. Yem ve canlı hayvan fiyatları fiyatları yukarı çekti ama bu olağandışı bir durum değil. Geçen sene ete zam olmadı. Ayrıca daha yeni yüzde 100 zam geldi. Piyasada küçükbaş hayvan fiyatı 140-160 TL, büyükbaş hayvan fiyatı ise 150-160 TL aralığında” dedi.

Osman Yardımcı, kilogram fiyatına ek olarak kurbanlıkların satın alınması için halkın cebinden çıkacak asgari tutarı da açıkladı. Yardımcı, yakın zamanda Kurban pazarının kurulmaya başlayacağına dikkat çekti. “Koç alacaksanız en kötü 7.000-8.000 TL’ye, büyükbaş hayvanın hisse senedi fiyatı 12.000-15.000 TL arasında değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 hisse olduğu düşünüldüğünde bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu yıl asgari 84 bin TL olacak” diye açıklama yaptı.

Osman Yardımcı, et fiyatlarının piyasa koşullarına göre normal olduğunu ve Kurban Bayramı öncesi spekülasyonlara halkın inanmaması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle aile işletmelerine destek verilerek sorunun çözülebileceğini söyledi. Avrupa’da aile şirketlerinin desteklendiğini kaydeden Yavaş, uygulamanın bir an önce hükümetler tarafından desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.