Kripto Para Birimleri Temmuz Ayına Yükselişle Devam Ediyor

791 görüntüleme
4 dk okuma

Temmuz ayı, geleneksel bir ABD yatırım firmasının Bitcoin’i bir borsa yatırım fonuna dönüştürme başvurusuyla kripto para birimleri için yoğun bir aya başladı. Bitcoin, 31.000 doların üzerinde 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Kripto para platformu Gate.io Türkiye Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BlackRock’un ilk Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonu başvurusunu reddetti. Fakat BlackRock tekrar başvuruda bulundu. Bu durum yatırımcıların ilgisini çekti” dedi.

Temmuz ayında, kripto para birimleri güçlü bir başlangıç ​​yaptı. CoinMarketCap’in verilerine göre, en değerli kripto para birimi olan Bitcoin, ABD’deki BlackRock ve Fidelity gibi geleneksel fon yöneticilerinden ve yatırım şirketlerinden Bitcoin’i borsada işlem gören bir para birimine dönüştürmek için başvurular aldı. Borsada işlem gören fonu (ETF) dönüştürmek için yaptıkları başvuruların da etkisiyle 31 bin doları aşarak 14 ayın zirvesini gördü. CoinGecko’dan alınan verilere göre, Ethereum’un da 1.960 $ çizgisini kırdığını ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.000 $’a yaklaştığını gösteriyor.

Bu arada, dijital varlıklar ve yatırım araçları için haftalık nakit akışlarını inceleyen CoinShares tarafından 3 Temmuz’da yayınlanan bir raporda, dijital varlıkların geçen hafta 125 milyon dolarlık nakit akışı kaydetmesiyle boğa piyasasının devam ettiği belirtildi. Girişler iki hafta içinde toplam 334 milyon $’a yükseldi. Bu rakamın bugün piyasada yönetilen dijital varlıkların yüzde 1’ini temsil ettiğine işaret eden Dedeoğlu, “SEC’in kripto para borsalarına müdahalesi nedeniyle son yıllarda başta bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine fon girişi azaldı” dedi. ABD merkezli bir aracı kurum, spot bitcoin ETF başvurusunun muhtemelen onaylanacağına inandığını belirtti. “SEC zaten vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’lerine ve kaldıraç tabanlı vadeli işlem ETF’lerine izin veriyor” ifadelerini kullandı.

CoinShares raporuna göre, Bitcoin’in yatırımcıların ana odak noktalarından biri olduğunu ve Bitcoin’e girişlerin 123 milyon dolara ulaştığını ve toplam girişlerin %98’ini oluşturduğunu belirtti. Blockchain analitik firması Cryptoquant tarafından analiz edilen verilerin, büyük şirketlerin de Bitcoin’i izlediğini gösterdiğini hatırlatan Dedeoğlu, “Bitcoin’e kurumsal ilgi, yatırımcı duyarlılığı ve yatırımcı duyarlılığı tarafından yönlendirildi. Piyasa trendlerini belirlemede önemlidir.” Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan inancını ve kabulünü etkilemez. “Kurumsal yatırımcılar, 2008’de piyasaya sürülen ilk dijital varlık olan Bitcoin’in uzun vadeli potansiyeline olan güvenini yeniden kazanmış görünüyor” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.