Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanların Zam Oranı Belli Oldu

1277 görüntüleme
4 dk okuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu işçilerinin merakla beklediği haberi açıkladı. Recep Tayyip Erdoğan, 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren zam oranlarını açıkladı.

Erdoğan ”Kamu işçilerimizin ücretlerinde, toplu iş sözleşmesi çerçevesinde, refah payı dâhil %45 artışa gidiyoruz. İşçilerimize ve kurumlarımıza hayırlı olsun.” açıklamalarında bulunan Erdoğan şöyle devam etti;

”Bu toplu sözleşme ile refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. En düşük ücreti 15 bin TL’ye çıkarıyoruz. Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ila yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Ayrıca gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin de yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek ücret zammı oranında artırıyoruz. Ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye, gün sayısı gibi başlıklarda da artışlar yapıyoruz. Toplu sözleşmenin işçilerimize, kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

İşçileri temsil eden Türk-İş ve Hak-İş’in ortak talebi, “aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, bunun yapılmasının ardından bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi” olarak öne çıkıyordu.

Taban ücret artışı ve refah payının eklenmesinden sonra ise birinci 6 ay için yüzde 45, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için yüzde 5’er zam ve enflasyon farkı isteniyordu. Bunlarla birlikte belediye ve il özel idare şirketlerindekiler de dahil tüm kamu işçilerine ilave tediye talep ediliyordu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücreti, memur maaşı ve emekli maaşı zammı içinde çalışmalara başlanıldığını şu cümlelerle duyurdu. “Asgari ücret artışından memur ve emekli maaş zammına bu konuda yılbaşında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların devamını getireceğiz. Temmuz ayı için bu doğrultuda enflasyon farkı ve refah payı esasına dayanan hazırlıklarımız var. Bilhassa memurlarımız müsterih olsunlar. Onların haklarını teslim etmek ayrıca bizim boynumuzun borcudur.” dedi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.