Kaiko, Bitcoin-Ethereum Korelasyonunun 18 Ay Sonra İlk Defa %80’in Altına Düştüğünü Açıkladı

1241 görüntüleme
2 dk okuma

Kripto araştırma firması Kaiko, bu hafta en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile en büyük altcoin Ethereum (ETH) arasındaki 30 günlük korelasyonun 18 ay sonra ilk kez %80’in altına düştüğünü açıkladı.

Korelasyon, iki varlığın fiyatlarının birlikte ne kadar hareket ettiğini ölçmek için kullanılır. Korelasyon düşükse, fiyatın farklı yönlerde daha sık hareket etmesini bekleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, korelasyondaki düşüş, BTC ve ETH fiyatlarının eskisi kadar birbirine yakın hareket etmediği anlamına geliyor.

Coinbase’den Bitcoin – Ethereum Tahmini ve Analizi

ABD merkezli kripto para devi Coinbase, BTC ve ETH getirileri arasındaki korelasyonu analiz etti. Kripto para birimi borsaları, ABD’de patlak veren bankacılık krizi ve bitcoin dışı kripto para birimlerine yönelik düzenleyici incelemelerin artması nedeniyle BTC’nin diğer kripto para birimlerinden daha iyi performans göstermeye başlamasıyla Mart ortasından sonuna kadar korelasyonlarının düştüğünü gördü.

Coinbase, yayımladığı raporda “Bu korelasyondaki düşüş, Ethereum’un Shanghai (Shapella) güncellemesini takip eden günlerde daha belirgin hale geldi ve 2022’nin Eylül ayında gerçekleşen The Merge güncellemesi sırasında (Ethereum konsensüs mekanizmasının iş kanıtından hisse kanıtı olarak değişmesi) gözlemlenen benzer bir eğilimi anımsattı.” dedi.

Teorik olarak, her iki varlığı da bir yatırım portföyüne dahil etmek, iki varlık arasındaki korelasyonu azaltır ve çeşitlendirmeyi artırır.

Kripto veri platformu CoinMarketCap’in verilerine göre, 2023’ün ilk gününden bu yana Bitcoin ve Ethereum fiyatları sırasıyla yaklaşık yüzde 62 ve yüzde 50 arttı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.