JPMorgan, TCMB’den Sert Bir Faiz Artışı Öngörüyor

1061 görüntüleme
2 dk okuma

JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Haziran toplantısında faiz oranlarını %8,50’den %25’e çıkarabileceğini söyledi.

Ekonomi yönetiminin Mehmet Şimşek’e geçmesinden sonra, yabancı kurumlar için kilit faiz oranlarında keskin bir artış beklenebilir hale geldi.

SocGen’in ardından JP Morgan da Haziran ayı toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) iddialı bir faiz artışı öngördü.

ABD bankası JP Morgan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, TCMB’nin 22 Haziran’daki politika toplantısında veya “muhtemelen daha erken” politika faiz oranlarını %25’e artırabileceğini söyledi.

JPMorgan ekonomistleri müşterilere gönderilen bir araştırma notunda, “Politika faizinin 22 Haziran toplantısında veya öncesinde mevcut %8,5’ten %25’e çıkması muhtemel ve küçük bir artışın mümkün olduğuna işaret edildi, dedi. “Yüzde 30 olan yıl sonu politika faizi tahminimizde değişikliğe gitmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

SocGen de Artış Bekliyor

Societe Generale, Türkiye için yaptığı yeni bir analizde, kilit oranın %15’e çıkmasını bekliyor.

Kurum tarafından müşterilere gönderilen bir notta, Türkiye ile ilgili ana riskler, politika ortodoksisine dair hayal kırıklığı oluşması ve yeni ekonomi yönetiminin ihracatı desteklemek için para birimini zayıflatması ihtimalleri gösterildi.

Kurum, oranların 22 Haziran’da 650 baz puan artarak %15’e, ardından Temmuz ve Ağustos aylarında 500 baz puan artmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.