Gram Altın Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı 

676 görüntüleme
3 dk okuma

Gram altın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Altın yatırımcılarının gözleri ve kulakları şimdi ABD Merkez Bankası’nın bir sonraki faiz kararı duyurusuna odaklanmış durumda.

Bu hafta Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının satış fiyatı %3,34 artışla 1.700 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise %2,30 artışla 11.275 liraya yükseldi. Geçen hafta sonu 2.698 lira olan çeyrek altının satış fiyatı 2.795 liraya yükseldi. ABD doları bu hafta yüzde 2,99 artışla 26,9360 lira olurken, euro yüzde 1,88 artışla 29,9400 lira oldu.

ABD Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin belirsizlik nedeniyle küresel piyasalar yön aramaya devam ediyor. Makroekonomik veriler ve şirket kazançları, Fed’in gelecek haftaki para politikası kararı öncesinde varlık fiyatlarını etkiliyor. Fed’in 26 Temmuz’da faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesin, ancak bu toplantıdan sonra nasıl bir adım atacağı belirsizliğini koruyor. Analistler, önümüzdeki hafta yapılacak toplantıdan ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından gelen sinyallerin piyasa yönünü etkileyeceğini vurguladılar. Bu gelişmelerle ons altın fiyatları da 2 ayın zirvesine çıkmasının ardından haftayı 0,3 artışla 1.962 dolardan tamamladı.

Piyasalar ABD Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklanırken altın fiyatı yükselecek mi düşecek mi? Bu soru yatırımcıların gündeminde kalmaya devam ediyor. Bu konuda altın ve finans piyasası uzmanı İslam Memiş’ten akıllardaki soru işaretlerini gideren bir açıklama geldi. Fed’in 26 Temmuz’da açıklayacağı faiz kararına atıfta bulunarak, “Açıklanacak kararın ne olduğunu görmek çok ilginç olacak… Kişisel görüşüm, Fed’in bu yıl faiz artırımlarını durdurduğu yönünde” dedi.

İslam Memiş, “Yükselen altın/dolar paritesinin altın gram ve çeyrek fiyatlarını yukarı iteceğini ve dolar kurunun yıl sonuna kadar yükselmeye devam edeceğini varsayarsak, bizi ürkütücü bir ralli bekliyor. Bu nedenle yatırımcılar sabırlı olmalı ve önümüzdeki hafta ortasına kadar olası bir ani geri çekilme durumunda paniğe kapılmamalı ve satış yapmamalı” dedi. Memiş, “Panikle en düşük fiyata sattığınız altını geri alanlar olacak” dedi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.