Goldman Sachs’ın “AL” Sinyali Verdiği Bilişim Hisseleri

939 görüntüleme
3 dk okuma

Herkes yapay zekanın çip ve teknoloji şirketleri üzerindeki etkisinden bahsederken Goldman Sachs, yapay zekanın atılımından yararlanabilecek üç teknoloji hissesi öneriyor.

Analist George Tong, bilişim hizmetleri hizmetleri şirketlerinin üretken yapay zekadan nasıl yararlanabileceğini ve teknolojinin kârlılıklarına nasıl katkıda bulunabileceğini araştırıyor.

“Üretken yapay zekanın orta ila uzun vadede derin ve çeşitli etkileri olacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulunan Tong, S&P Global (SPGI), CoStar (CSGP) ve Gartner’i (IT) öneriyor.

Tong, yapay zeka artık bazı işleri insanlarla değiştirdiğinden, S&P Global’in daha az çalışana ihtiyaç duyulacağına inandığını ve bunun da şirketin işgücü maliyetlerini azaltabileceğini açıkladı. Ayrıca analistler, 2018’den beri şirketin makine öğrenimi teknolojisi üzerinde çalışan S&P Global’in yapay zeka araştırma kolu Kensho’nun şirkete “rekabet avantajı” sağladığını söylüyor.

Yıldızların yıldızı: Tüm Wall Street analistleri, S&P Global’i yılbaşından bu yana %17,8 artışla bir satın alma olarak değerlendiriyor. Tong, veri ve içeriğe odaklanması göz önüne alındığında, BT şirketi Gartner’ın da yapay zeka işgücü tasarruflarından en büyük faydalanıcılardan biri olacağına inanıyor.

Yapay zekanın şirketin daha fazla araştırma içeriği oluşturmasına yardımcı olacağını açıklayan Tong, yapay zeka ile ilgili araştırmalara yönelik artan talebin şirketin teknik araştırma departmanını da güçlendireceğini söyledi.

Gartner, yılın başından bu yana yükseliş eğiliminde ancak %5,2’lik bir kazançla genel pazarın gerisinde kaldı. Hisse senedini inceleyen analistlerin yarısı bunu ‘al’ olarak değerlendirirken, diğer yarısı ‘tut’ olarak değerlendiriyor.

Tong, emlak şirketi CoStar’ın kendi varlıklarına ve dahili olarak üretilen verilere sahip olarak yapay zeka tehditlerinden korunduğuna inanıyor. Ayrıca Tong, yapay zekanın CoStar’ın ürün grubunu iyileştireceğini ve gelişmiş arama ve sohbet robotları gibi özelliklerle çevrimiçi pazar yerini daha kullanıcı dostu hale getirmeye yardımcı olacağını söyledi. CoStar hisseleri de bu yıl %6 arttı. CSGP ayrıca çoğu analist için bir satın almadır.

Kaynak: Midas

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.