Gayrimenkul Satışında Yeni Dönem

998 görüntüleme
2 dk okuma

Gayrimenkul alım-satımındaki hareketlilik ile ilgili tapu dairelerindeki yoğunluğun azaltılması amacıyla devir işlemlerinin noterlerde yürütülmesi için yol açıldı. 1 Temmuz 2023’te yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme, satış işlemlerinin hem noterlikler hem de tapu müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmesine olanak tanıyacak.

Gayrimenkul satış sözleşmesinin düzenlenmesiyle ilgili başvurular, yalnızca Noterler Birliği’nin “e -randevu/başvuru” uygulamasından e-Devlet üzerinden yapılacak. Noter, kişi ve mallarla ilgili tüm bilgileri içeren bir başvuru belgesi hazırlayarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gönderecek. Taşınmaza ait ayrıntılı tapu kayıt bilgileri Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi’nden (TAKPAS) sorgulanacak. Eksiklikler, taşınmazın kayıtlı olduğu tapu dairesinden talep edilecek. Noter, sözleşme ile ilgili işlemleri bizzat yürütür ve satışı engelleyen hiçbir hukuki durumun bulunmadığını temin ettikten sonra, tarafları sözleşmeyi imzalatır ve tapuyu teslim eder.

Tapu dairesi tercih ederseniz sadece tapu harcını ödersiniz. Noter ücretleri taşınmazın değerine göre 500 ile 4.000 lira arasında değişiyor. Ayrıca yeni döneme ait gayrimenkul satış sözleşmesinin düzenlenmesinden dolayı doğacak her türlü zarardan noter sorumlu tutulacaktır. Bu zarar devlet tarafından karşılanırsa, devlet sözleşmeyi düzenleyen notere başvurabilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.