Gayrimenkul de Seçim Sonrası Artış Bekleniyor

1205 görüntüleme
2 dk okuma

Uzmanlar, yılın ilk yarısında çeşitli nedenlerle düşen emlak sektöründe satışların seçim sonrasında yeniden toparlanabileceğini ve fiyatların yüzde 40’a varan oranlarda yükselebileceğini söyledi.

Nisan ayında konut satışları, son üç yıldaki 1,5 milyondan %35,6 düşüşle 85.652 adede geriledi. İlk dört ayda satışlar %18,6 düşüşle 368.867 adede geriledi.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, satışların yıl boyunca %25 ila %30 oranında düşebileceğini söylüyor. Ekonomim’den Leyla İlhan, sektör kaynaklarının ekonomik yavaşlamanın tetikleyicileri olarak depremleri ve seçim sürecini gösterdiğini, artan fiyatlar, %25’lik kira tavanı ve kredi kısıtlamalarının satışları yavaşlatan faktörler olduğunu söyledi.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, ”Ancak fiyatlar çok yükseldi” dedi ve özellikle enflasyondan korunmak için konut arayışlarının son iki yılda arttığını söyledi. Bir ev alıp alamayacağımı ve alırsam ne kadar korumaya sahip olacağımı düşünüyordum. Dolayısıyla seçim sonuçlarına göre hareket edecekler. ” açıklamasında bulundu.

Muhalefetin ve mevcut hükümetin yabancılara satış yapmayı düşünmesi halinde durumun değişeceğini söyleyen Maya, “Muhalefetin vatandaşlık gerekçesiyle satışları durdurma söylemi, yabancıya satışların etkili bir şekilde azalmasına neden olurken özellikle mevcut yeniden gelişiyle Ortadoğu ve Rusya gibi pazarlarda ilgi tekrar olabilir. Bunun yanında deprem de bir etkendi” dedi.

Uzmanlar, %40’a varan fiyat artışlarının beklendiği ve seçim sonrası ivmenin beklendiği için konut talebinin mütevazı bir seviyede de olsa hala var olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.