Fed Faiz Artırdı, Faiz Oranı 22 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı

666 görüntüleme
3 dk okuma

ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesine çekti. Faiz oranı beklentileri doğrultusunda, Mart 2022’de başlayan yükseliş trendini sürdürdü. Kilit oran 25 baz puan artırılarak %5,25-5,50’ye yükseltildi.

Fed’den yapılan açıklamada faiz artırım kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), maksimum istihdam ve %2 enflasyon için uzun vadeli hedeflerini vurguladığı ve bu hedeflere ulaşmak için Federal Fon oranını %5,25 ila %5,50’ye yükseltmeye karar verdiği bildirildi.

Fed Başkanı Powell ise yaptığı ilk açıklamada, “Veriler gerektirirse eylülde faiz oranını yeniden artırmamızın mümkün olduğunu söyleyebilirim ancak sabit de bırakabiliriz. Dikkatli şekilde karar vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızda büyüdüğünü, istihdam kazanımlarının son aylarda güçlü olduğunu ve işsizliğin düşük kaldığını, ancak enflasyonun yüksek kaldığını gösterdiği belirtildi.

Mart 2022 toplantısında Fed, geçen yıl varlık alım anlaşmasını tamamlarken yüksek ABD enflasyonu karşısında faiz oranlarını artırmaya başladıktan sonra, 2018’den bu yana ilk kez faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı aldı.

Fed, geçen yıl Mayıs toplantısında 2000’den beri en yüksek oran olan 50 baz puan yükselttikten sonra, Haziran toplantısında 75 baz puan, Temmuz, Eylül ve Eylül-Kasım toplantılarında ise aynı oranda artırdı. Fed, Haziran toplantısında 15 ay sonra ilk kez faiz oranlarını değiştirmeyerek %5-5,25 aralığında tuttu. Geçen yıl dört kez üst üste faiz oranlarını 75 puan artıran Fed, geçen yılki son toplantısında yeniden 50 baz puan artırarak faiz artırımlarını yavaşlatmaya başladı.

Geçen yıl Mart ayından bu yana 11. kez. Faiz artışıyla birlikte bankalar faiz oranlarını toplam 525 puan artırdı. ABD enflasyonu, Haziran ayında yıllık bazda %9 ile 1981’den beri en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra Haziran ayında %3’e geriledi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.