Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Euro Rekor Kırdı

913 görüntüleme
4 dk okuma

Piyasa fırtınası bu sabah da devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün uzun zamandır beklenen faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu, politika faizini %20’lik beklentilerin aksine %15’e yükseltti. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 650 baz puanlık faiz artışını memnuniyetle karşılarken, BIST 100 endeksi günü yaklaşık %5 artışla tamamladı.

Ancak Türk Lirası hızla düştü. Döviz kurları, faiz kararının açıklanmasının ardından %5’in üzerinde yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dün geceki Asya seansı rekor seviyeler görmeye devam etti. Dolar, euro ve sterlin bu sabah tüm zamanların en yüksek değerlerinde güne başladı.

Zaten seçim öncesi başlayan dolar kuru, seçimin ilk haftasında yükselişini sürdürerek 19 TL’den 23 TL’ye çıktı. Ancak Haziran ayının ikinci haftasında 23 TL’nin üzerinde kalmayı başardı.

Perşembe günkü merkez bankası faiz kararı öncesinde 23.54 seviyesinde geziniyordu. Kararın açıklanmasının ardından dolar yükseldi ve günü 24,87 dolardan kapattı.

ABD ve Asya seansları da yükselmeye devam etti. 23 Haziran 2023 saat 04:00’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 25,46 TL’ye ulaştı.

Doların rekor seviyeye ulaştığı dakikalarda euro 27,88 ve sterlin 32,42 ile rekor seviyeye ulaştı. Haftanın son işlem gününe bu seviyenin altında başlayan dolar 25,08 TL, euro 27,44 TL ve sterlin 31,91 TL’den işlem gördü.

ABD doları karşısında en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimleri Rus Rublesi olurken, onu ardından Türk Lirası izledi. Dünkü olumsuz performansın ardından TL, yılbaşından bu yana dolar karşısında %35 ve euro karşısında %37 değer kaybetti.

Faiz Artışı Doları Nasıl Etkiledi ?

Yurtiçi ve yurtdışındaki ekonomistler, faiz oranlarında sert bir artış bekliyorlardı. Goldman Sachs’ın en yüksek tahmini %40’dı. Merkez bankası oranları yükseltti ancak beklenen oranı açıklamadı.

Ekonomi yazarı Barış Soydan, döviz kurundaki yükselişin ardından yayınladığı bir videoda bu durumun nedenlerini açıkladı.

Yabancı yatırımcıların son zamanlarda faiz oranlarında keskin bir artış beklentisiyle kısa USD/TL pozisyonları aldıklarını açıkladı. Ancak TCMB’nin faiz artırımlarını düşürmesinin bu pozisyonların aniden dağılmasına ve doların yükselmesine neden olduğunu açıkladı.

Citibank’ın kurun ardından doları yukarıya çekme teklifini aktaran Soydan, hareketin doların TL karşısında yükseliş beklentisiyle yapıldığını ve 24 seviyesini stop olarak kullandığını açıkladı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.