Emtia Piyasalarında Düşüş Eğilimi Devam Ediyor

1074 görüntüleme
5 dk okuma

ABD borç krizi, Fed para politikasına ilişkin belirsizlik ve resesyon korkuları emtia piyasaları üzerinde satış baskısı oluşturmaya devam ediyor.

Geçen hafta piyasalara ABD Başkanı Joe Biden ile Meclis Başkanı Kevin McCarthy arasında borç tavanı krizine ilişkin yapılan görüşmeler damgasını vururken, varlık fiyatlarında yön arayışları hakim oldu.

Biden ve McCarthy temerrüde düşmenin bir seçenek olmadığı konusunda anlaştılar ve piyasadaki satış baskısının hafiflediğini ancak ABD ödeme planlarının temerrüde düşmesi durumunda yaklaşık bir aylık gecikme riskinin su yüzüne çıktığını söyledi.

Analistler, durumun yerel ekonomik faaliyete zarar verebileceği endişesiyle durumun varlık fiyatlarını aşağı çektiğini söyledi.

McCarthy Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin Fed’in para politikasına ilişkin belirsizliği artırmasıyla borç tavanı müzakerelerinde ilerleme kaydedildiğini ve çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Açıklanan veriler, ABD ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde beklenenden %1,3 daha iyi büyüdüğünü, aynı dönemde tüketici harcama endeksinin ise %4,2 arttığını gösterdi.

Söz konusu verilere göre Fed’in önümüzdeki ay faiz oranlarını 25 baz puan artırması ve para piyasalarında %64’lük bir fiyatlama şansı olması bekleniyor.

Analistler, ABD enflasyonunun istenen hızda yavaşlamadığını ve ekonomik aktivitenin güçlü kaldığını ve önümüzdeki hafta açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin muhtemelen piyasa oynaklığını artıracağını söylüyorlar.

Analistler, ülkede devam eden borç krizinin hala risk algılamalarını artırdığını, ancak ekonomik aktivitenin yavaşlamaması nedeniyle Fed’in politika alanının daraltıldığını söyledi.

Kıymetli metaller geçen hafta yüksek tahvil getirileriyle düştü. 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %3,3 yükselerek haftayı 3,80’de tamamladı.

Bu gelişmeler ışığında 1 ons altın haftayı %1,5 düşüşle 1.947 dolardan tamamladı. Geçen hafta gümüş %2,3, paladyum %5,6 ve platin %3,7 düştü.

Baz metaller, özellikle Asya’da artan durgunluk korkuları arasında geçen hafta düşüş eğilimindeydi.

Bakırın libresi Kasım 2022’den bu yana en düşük seviyesini 3,53 dolarla gördü, ancak geçen haftayı %1,5 düşüşle 3,66 dolarda kapattı. Geçen hafta kurşun %0,4, alüminyum %0,9, nikel %1 ve çinko %6,7 düştü.

Bakır, Çin’in ekonomik faaliyetine ilişkin endişelerin artması ve arz tarafının güçlü kalması nedeniyle düşüş trendini sürdürdü.

Tarım ürünlerinde geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izlendi. Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday %2, mısır %9,1 ve soya fasulyesi %2,2 yükseldi.

En son Müşterek Koordinasyon Merkezi raporuna göre, buğday arzına ilişkin endişeler su yüzüne çıktı ve Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında Ukrayna’nın ihracatı 21 Mart’ta sona eren haftada %78 düşüşle 118,3 kilotona geriledi.

Petrol fiyatlarındaki toparlanma mısır talebini olumlu etkileyerek fiyatların yükselmesine neden oldu. Mısır, biyodizel üretimi için hammaddelerden biridir, ancak petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar üreticilerin mısır talebini artırır veya azaltır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.