Emekliler İçin Yapılacak Zam Oranı Belli Oldu

781 görüntüleme
5 dk okuma

Yeni teklife göre memur, işçi ve Bağ-Kur’dan emekliler için maaş artış oranı yüzde 25 olarak belirlendi. AK Parti’nin önergenin yasalaşması için Plan ve Bütçe Komisyonu’nda hazırladığı verilere göre, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine yılın 6 ayı için yüzde 25 zam yapılacak.

Memurlar, işçiler ve Bağ-Kur’dan emekliler için daha yüksek oranlar için ek önerilerde bulunuldu, ancak EYT’lilerin yeni yüzde 25 oranından yararlanmayacağı bildirildi.

Yüzde 25 zam öncesi SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 19,77, sandık emeklileri yüzde 17,55 zam aldı. Yeni artış, maaş artışını tüm sigorta derecelerinde %25’e çıkardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti yerel liderlerinin genişletilmiş toplantısında, bakanlara ve yetkililere emekli maaşlarının iyileştirilmesi için çalışmaya başlama talimatı verdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yapılabilecek iyileştirmeler hususunda bakanlarımıza gerekli talimatı verdim. Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Hazine ve Maliye Bakanımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız çalışmalarına başladı. İnşallah önümüzdeki haftalarda gerekli açıklamayı yapacağız. 85 milyonun her bir ferdinin refahını, gelirini ve huzurunu artırma mücadelemizi hız kesmeden devam ettireceğiz.”

Ocak ayında refahı payı yüzde 30 artırılan emeklilerin asgari maaşı 7 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Refah payı ile birlikte emekli aylığı artışları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenecek.

Emekliler Yapılacak Zamla Maaşları Ne Kadar Olacak?

SGK Uzmanı Özgür Kaya, katıldığı CNN Türk programı hakkında şu bilgileri verdi:

Asgari emekli maaşı 9 bin 375 lira yerine 7 bin 500 lira. 7 bin 500 lira dediğimiz rakam, hükümetin aldığı karara göre taban olarak belirlendi. Bu karara göre, bir emeklinin aylık geliri 7 bin 500 liranın altında ise 7 bin 500 liralık temel aylık ödenecek. Örneğin ayda 3.500 lira alıyorsanız 7.500 lira alacaksınız. Şu ana kadar açıklanan rakamların toplamı 7 bin 500 lirayı bulmuyor. Ayrıca emekli olduğunuzda o döneme ait aylık ekspertiz oranını da dikkate alarak emekli aylığınızı tahsis edersiniz. Bu kapsamda aylık 8.000 TL ödeme yapıldığını varsayalım. Artış oranı ne olursa olsun 8.000 TL ve üzerinde görünüyor. Örneğin 10.000 TL maaş ödenirse 1 Temmuz’daki maaş 12.500 TL olacaktır. Ancak maaşınız 4.000 TL ise maaşınızın 7.500 TL’ye çıkması imkansız. Devlet de 7 bin 500 TL fon sağlayacağım diyor ve temel uygulama olarak 7 bin 500 TL veriyor. Yani e-devlet sistemine dahil olmak, şu anda açıklanan yüzde 25’i ekleyecek. Bu, 7.500 TL’den az paranız varsa bu artıştan yararlanamayacağınız anlamına gelir. 7.500 TL taban aylık talep tutarıdır. SGK’nın bize bağladığı aylık başka bir şey. Devlet 7.500 TL’nin altında ödenen emekli maaşını tamamlıyor. SGK’nın bağlamış olduğu aylık oranında bir artış olacak.