Ekonomiye Güven Endeksi Son 5 Yılın Zirvesine Çıktı

1133 görüntüleme
4 dk okuma

TÜİK’in elde ettiği verilere göre ekonomik güven endeksi en son Şubat 2018’de 104,0’a ulaştı. Endeks böylece son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Nisan ayında 102,2 olan ekonomik güven endeksi Mayıs’ta %1,4 artarak 103,7’ye yükseldi.

Mayıs’ta tüketici güven endeksi aylık %4,0 artarak 91,1’e yükselirken, reel (imalat) sektörü güveni 105,1’de sabit kaldı ve hizmetler sektörü güveni %0,6 düşüşle 117,4 oldu. Perakende sektöründe güven yüzde 0,4 artarak 116,7’ye yükselirken, inşaat sektöründe güven yüzde 4,3 artarak 92,2 oldu.

Bakan Nebati Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati bugün yaptığı açıklamada, TÜİK’in Mayıs ayı ekonomik güven endeksindeki artışı olumlu bir sonuç olarak kabul ettiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yayınladığı mesajda şu bilgileri verdi:

Tüketici ve üreticilerin ekonomiye olan genel güvenini gösteren ekonomik güven endeksi Mayıs’ta bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 103,7 ile 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Milletvekilliği seçimlerinin sona ermesi ve ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçmesiyle, seçim zorluklarının yarattığı algılanan belirsizliğin üstesinden gelinmiştir. Geleceğin ekonomisine olan güven artmıştır. Yatırımın, üretimin ve tüketimin kuvvetlenerek artmasını bekliyoruz.

Ekonomik Güven Endeksi Nedir ?

Ekonomik güven endeksi, bir ülkenin veya bölgenin ekonomik durumu ve geleceği hakkında bir gösterge olarak kullanılan bir ölçüttür. Ekonomik güven endeksi, tüketici güveni, iş dünyası güveni, endüstri güveni, perakende satış güveni gibi farklı bileşenlerden oluşabilir. Bu endeksler, anketler ve istatistiksel veriler gibi kaynaklardan elde edilen bilgilere dayanarak hesaplanır.

Ekonomik güven endeksi genellikle bir baz döneme göre hesaplanır ve belirli bir dönemdeki ekonomik durumu yansıtır. Bu endeks, tüketicilerin ve işletmelerin ekonomik koşullar hakkındaki algısını ve beklentilerini ölçmeyi amaçlar. Ekonomik güven endeksi yüksekse, genellikle tüketiciler ve işletmeler ekonomik büyüme ve iyimserlik bekliyor demektir. Düşük bir ekonomik güven endeksi ise genellikle zayıf ekonomik koşullar ve belirsizliklerle ilişkilendirilir.

Bu endeksler, ekonomistler, politika yapıcılar ve yatırımcılar tarafından ekonomik durumun izlenmesi, analiz edilmesi ve tahmin edilmesi için kullanılır. Ekonomik güven endeksi, tüketicilerin ve işletmelerin harcama ve yatırım kararlarını etkileyebilir ve ekonomik politikaların oluşturulması ve uygulanmasında bir gösterge olarak değerlendirilebilir.


Bir cevap yazın

Your email address will not be published.