Dünya Otomobil İhracatında Pazar Lideri Değişti

1260 görüntüleme
2 dk okuma

Çin, bu yılın ilk üç ayında Japonya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı oldu. Çin’in otomobil ihracatındaki artış, Rusya’da elektrikli araçlara artan ilgi ve artan satışların bir sonucu olarak açıklandı.

Resmi verilere göre Çin, bu yılın ilk üç ayında 1.07 milyon araba ihraç etti. Bu, 2022’nin ilk üç ayına kıyasla %58’lik bir artışı temsil ediyor. Aynı dönemde Japonya’nın ihracatı da %6 artarak 954.185 adet oldu.

Çin’in otomobil ihracatındaki artış, Rusya’da elektrikli araçlara artan ilgi ve artan satışların bir sonucudur. Geçen yıl da Çin, dünyanın en büyük ikinci otomobil ihracatçısı olarak Almanya’yı geride bırakmıştı.

Çin Gümrük Genel İdaresi’ne göre Çin, 2022’de 3,2 milyon otomobil ihraç ederken, Almanya 2,6 milyon otomobil ihraç etti.

Fosil yakıtlardan uzaklaşma, Çin’in otomobil endüstrisinin yükselişinde önemli bir rol oynadı. Bu yılın ilk üç ayında, elektrikli araçlar da dahil olmak üzere yeni enerji araçlarının (NEV) sayısı geçen yıldan bu yana %90 arttı.

Tesla’nın Çin bölümü SAIC (MG markasının sahibi) ve ABD’li yatırımcı Warren Buffett tarafından desteklenen BYD, Çin’in en büyük NEV ihracatçılarından birisi.

Elon Musk’ın elektrikli otomobil markası Şangay’da Japonya ve Avrupa’ya ihracat yaptığı büyük bir fabrikası bulunuyor. Tesis şu anda yılda 1,25 milyon araç üretiyor ve daha fazla kapasite artışı planlanıyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.