Dolar ve Euro’da Artış Sürüyor, Daha Yükselecek Mi

1047 görüntüleme
3 dk okuma

Seçimin ardından Türk Lirası’nın dolar ve euro gibi majör para birimleri karşısında değer kaybı devam ediyor. Dolar Çarşamba günü %7’den fazla değer kazandı ve bir gecede küresel piyasalarda yeni bir rekor kırdı.

Ekonominin uzun süredir çeşitli yollarla kontrol altına almaya çalıştığı doların üzerinden elini çekmesiyle birlikte jet hızıyla bir yükseliş görülüyor. Gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 22 Haziran’da yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında.

Yabancı kuruluşlar merkez bankasının bu toplantıda faiz oranlarını %8,5’ten %15-25’e indirmesini bekliyor. Öte yandan merkez bankasının yeni başkanı olması beklenen Hafize Gaye Erkan’ın adı resmi olarak açıklanmadı.

28 Mayıs’taki ikinci seçimin ardından döviz kurunun Türk lirası karşısındaki değerlenmesi rekorla devam ediyor. Türk lirasının değer kaybetmesiyle uzmanlar bunun olması gereken ve beklenen bir durum olduğunu söylüyor.

Dolar/TL dün %7’den fazla yükselerek 23.25’te kapattı ve 23.4698’de bir gecede zirve yaptı. Bu sabah saat 08:25 sıralarında 23.30 liradan işlem görüyor. Lira karşısında bir haftada yüzde 11, bir ayda yüzde 12 ve bir yılda yüzde 25 yükseldi.

Euro/TL 24,94’te kapanarak 25,57 ile dünya piyasalarında rekor kırdı. Şu anda %2’nin biraz altında artışla 25.19 seviyesinde işlem görüyor. Euro kuru haftalık yüzde 13, aylık yüzde 14 ve yıllık yüzde 27 arttı.

İngiliz sterlini 30TL idi. Sterlin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 29,71 Sterlin’e ulaştı ve şu anda 29,21 Sterlin’den işlem görüyor. Büyüme oranı haftalık yüzde 13, aylık yüzde 14 ve yıllık yüzde 31’dir.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalar da yakından takip edildi.

Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamanın ardından yaptığı konuşmada, hükümetin aşılmayacak sorunu olmadığını, bu yolda kendisine yardımcı olan herkesin desteğiyle hedeflerine ulaşabileceğini söyledi.

Ekonomist Hatice Kolçak dün yayınladığı bir videoda dolar ve euronun merkez bankası toplantısına kadar istikrarlı bir şekilde yükselmesini beklediğini söyledi. Ne kadar yükseleceğini söylemenin çok zor olduğunu ancak 27-28’e ulaştıktan sonra müdahale ile 25 seviyesinde denge bulmasını beklediğini söyledi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.