Dolar ve Euro Rekor Kırdı, Borsa Zirveyi Gördü

/
891 görüntüleme
3 dk okuma

Kurban Bayramı’na yaklaşırken dolar ve euro rekor kırdı, borsa zirveyi gördü. Yeni kabine açıklandığından beri artışta olan euro ve dolar kuru hala artmaya devam ediyor. Özellikle açıklanan faiz kararıyla dolar ve euro kurları rekor kırdı.

Merkez bankasının faiz kararı sonrası euro ve dolar yeni rekorlara yükseldi. Yeni hafta başında dolar 26 liranın, euro ise 28 liranın üzerine çıktı. Saat 15:13 itibarıyla dolar 25,71 TL, euro 28,04 TL civarında işlem görüyor.

Piyasa yakından seyrederken sterlin 32.96 liradan işlem görüyor. Gram atında 1.600 TL’yi geçerek rekoru güncelledi. Gram altın 1.606 liradan satılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cumhurbaşkanı seçildikten sonra Mehmet Şimşek’in kabinesinde Hazine ve Maliye bakanı olacağını açıklamıştı. Bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreninde Şimşek, “Türkiye’nin rasyonel temellere dönmekten başka çaresi yok. Kurallara dayalı bir Türk ekonomisi, arzu edilen refaha ulaşmanın anahtarıdır. Makroekonomik finansal istikrar öncelikli olacaktır” açıklamasını yapmıştı. Tüik dün yaptığı açıklamada Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Doğal gaz fiyatları sıfır olarak hesaplandığında yıllık enflasyon oranı %39,59 oldu.

Lira, gün içinde dolar karşısında 26.05 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Geçen hafta lira, dolar karşısında 25,74 liradan işlem görüyordu.

2023 itibariyle lira yüzde 28 değer kaybetti. Liranın devalüasyonu çoğunlukla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek dönem cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra gerçekleşti. Erdoğan seçildikten sonra, yüksek enflasyon karşısında faiz indirimleri de dahil olmak üzere çelişkili ekonomi politikalarından çekildi. Merkez bankası rezervleri seçimler öncesinde liranın değerini korumak için kullanıldığından, rezervler bu ayın başlarında rekor seviyelere geriledi. Bankanın net rezervleri eksi 5,7 milyar dolara düştü.

Borsada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sadeleşme mesajının ardından rekor seviyelere ulaştı. BIST 100 endeksi, güne %1,10 artışla 5.644,33 puandan başlarken, bayram öncesi son tam işlem gününde 5.740,58 puanla rekor seviyeye ulaştı. Endeks günlük bazda %2,63’ün üzerinde arttı. Borsa İstanbul, Kurban Bayramı nedeniyle yarın saat 13:00’e kadar açık olacak.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.