Dolar ve Euro Kurunda Artış Devam Ediyor

1094 görüntüleme
2 dk okuma

Döviz piyasasında dolar 03:43’te 20,81’den işlem görürken saat 08:50’de 20,66’dan işlem görüyor. Pazartesi gününü 20.11 liradan kapatan dolar kuru, yeni güne yükselişle başladı.

Dolar şu sıralarda ise 20 lira 70 kuruş bandına kadar yükseldi.

Euro da yükselmeye devam ediyor. Saat 05:24’te TL karşısında 22,27’den işlem gören euro, saat 08:50’de 22,11’den işlem görüyor.

ABD borç krizi küresel piyasalarda yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor ve buna bağlı belirsizlik risk iştahını azaltmaya devam ediyor.

ABD borç tavanının yükseltilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varıldı, ancak bürokratik sürecin sınırlı bir süre içinde tamamlanıp tamamlanmayacağına dair risk değerlendirmesi nedeniyle farkındalık artıyor.

Analistler, kongre ve senato onayı gerektiren yasa tasarısının zamanında imzalanmaması durumunda piyasa oynaklığının artmasının beklendiğini ve durumun politika alanlarına yansımaları olacağını söyledi. ABD Merkez Bankası (Fed) enflasyonla mücadelesinde henüz beklenen sonuçları vermiş değil.

Borç tavanının yükseltilmesi durumunda ABD’nin üçüncü çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil satması bekleniyor. Analistler, bu olasılığın piyasada likidite sıkışıklığına ilişkin endişeleri artırdığını belirterek, artan dolar talebinin de emtia fiyatlarını ve diğer varlık fiyatlarını yukarı itmesiyle önümüzdeki dönemde tahvil piyasalarında satış baskısının artma potansiyeline işaret etti.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.