Dolar ve Altın Fiyatları Daha Fazla Yükselecek Mi

779 görüntüleme
4 dk okuma

Ons altında yaşanan inişler ve çıkışlar iç piyasada da fiyatları etkiliyor. Dolar/TL ve altın fiyatları yükselişini sürdürüyor. Ata Yatırım Araştırma GMY’si Cemal Demirtaş konuyla ilgili şunları söyledi:

”Önümüzdeki dönemde altının ons bazında 1900-1950 Dolar seviyelerinde gezmesi muhtemel. Gram altın ise daha çok dolar kurundaki dalgalanmalara göre yön bulacaktır. Portföylerde koruma maksatlı olarak sınırlı da olsa bulunabilir.

Dolar ve euro, seçim sonrası faiz artırımı umutlarıyla TL karşısında %26 yükseldi. Haziran ayındaki sınırlı oranlı faiz artırımının ardından Temmuz ayındaki faiz artırımı TCMB’nin ileriye dönük açıklaması döviz piyasasına yön verecek. Faiz artırımları sürecinde dolar ve euronun TL karşısında bir miktar yükselmesini bekliyoruz. Kademeli faiz artırım sürecinin devam ettiği varsayıldığında dolar ve euro için tahminler 2023 eylül ayı sonunda 28 TL ve 31 TL seviyelerine işaret ediyor.

BIST-100 endeksi seçimden bu yana TL bazında yaklaşık %30 yükselirken, ABD doları bazında yatay seyrediyor. Faiz politikasındaki değişikliklerle TL düşerken, reel varlık olarak hisse senetleri, yatırımcıları enflasyon ve kur dalgalanmalarından koruyan bir araç haline geldi. Özellikle finansal yapıları ve iş modelleri güçlü şirketler için hisse seçimine odaklanarak geleceğe yönelik öz sermaye yatırımlarının gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz.”

Dolar ve Altın Fiyatları Ne Olacak ?

Dinamik Yatırım Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Fed’in ons altı faiz artırım beklentileri geçerli olmakla birlikte, döviz kurlarındaki yükseliş eğiliminin altını gram yukarı taşıdığına inanıyoruz. Destek seviyesinin altında 1600 TL’nin üzerinde dayanıklılığı sürdürmek istiyoruz.

Özellikle Gaye Erkan’ın açıklamasını normalleşme sürecinde bir adım olarak görüyoruz. Normalleşme sürecinde atılan adımlar, finansal piyasalarda öngörülebilirliği ve şeffaflığı sağlamakta ve güven ortamı yaratmaktadır. Ancak başta politika faizi olmak üzere dolar yol haritasının daha etkili olduğunu düşünüyoruz.

Borsa İstanbul’daki son trend, TCMB’nin seçimleri ve para politikasına ilişkin soru işaretlerinin ortadan kalkmasıyla başladı. Özellikle para politikası tedbirlerinin etkisinin ve dengelenme sürecine giren kurun Borsa İstanbul’a da yansıdığını düşünüyoruz. Tüm bu etkilere ek olarak, ralli çok ucuz çoklu tabanlı hisse senetlerine de bağlanabilir” dedi.