Dolar Kuru 26 TL Seviyesinde, Bundan Sonra Dolar Artacak Mı

885 görüntüleme
4 dk okuma

Dolar/TL bugün yükselişle başladıktan sonra 26.0580 seviyesinde işlem görüyor. Dolar kuru dün yükseliş trendindeydi. Ve bir önceki gün kapanışına göre %0,4 artışla 26,0194 seviyesinden kapandı. Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından %0,2 artışla saat 11:30 itibarıyla 26,0580 işlem görüyor. Aynı birkaç dakika içinde Euro/TL %0,1 artışla 28,5370 ve Sterlin/TL %0,2 düşüşle 33,1210 oldu.

Dolar endeksi dün %0,3 düşerek 102,5’te kapandı. Ancak şimdi bir önceki kapanışa göre %0,1 artışla 102,6’da sabit kaldı. Euro/dolar paritesi %0,1 düşüşle 1,0950 oldu. Analistler, başta Federal Rezerv olmak üzere merkez bankalarındaki para politikasına ilişkin belirsizliğin piyasa fiyatlandırmasını karmaşıklaştırmaya devam ettiğini söyledi.

Analistler, yatırımcı gözüyle bu hafta açıklanacak verilere odaklandıklarını belirterek, para piyasalarının Fed’in Temmuz toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimalini %77 olarak fiyatladığını hatırlattı. Bugün ABD, toptan satış stokları verilerini takip edeceklerini belirterek, endeks için teknik destek olarak 101’i ve direnç olarak 104’ü işaret ettiler.

Banka menkul kıymet tesisi yükümlülüğünde değişti. Türk Lirası’nın banka bilançolarındaki borç oranı %60’tan %57’ye geriledi.

Bundan Sonra Dolar Artacak Mı ?

Yüksek menkul kıymet tutma gereklilikleri nedeniyle son dönemde döviz kurundaki değerlenme, Türk lirasının birçok bankanın bilançosundaki payını %60’ın altına indirmiştir. Yayınlanan kararda, 22 Haziran tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) kararına atıfta bulunuldu. Kademeli sadeleştirmelerin devam edeceği de açıklandı .

Atıf yapılan toplantıda, kilit oran 650 baz puan artırılarak %8,5’ten %15’e çıkarıldı. Toplantı, Hafize Gaye Erkan’ın merkez bankası başkanı olarak atanmasından bu yana ilk PPK toplantısı oldu.

Dolar/TL kurunun bir sonraki seviyesi, merkez bankası faiz politikası ve sıkılaştırmanın kaydedildiği orandan etkilenecektir. Ekonomist Serdar Pazı, Dolar/TL kurunun 26 ile 30 arasında zirve yapabileceğini söyledi. Ayrıca bunun yabancı yatırımcılara daha sağlıklı bir görünüm ve ek beklentiler sağlayabileceğini söyledi. Kurun bundan sonra da bu seviyede kalma ihtimali var.

Pazı’ya göre TL, Türkiye’ye giriş yapması beklenen yabancı sermaye miktarına bağlı olarak itibari değerinde bile değer kazanacaktır. Türkiye’ye döviz girişi de döviz kurunun daha fazla değer kazanmasına engel olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.