Borsada Yabancıların Hisse Alımı Son 10 Yılın Zirvesinde

636 görüntüleme
3 dk okuma

Yeni ekonomik hükümet göreve başlarken, Türkiye’de yabancıların hisse alımı son on yılın en uzun serisini kaydetti. Hükümetin ortodoks ekonomi politikalarına geri dönme sözüne duyulan güven, yabancı yatırımcıların on yıl içinde Türk hisse senetlerini satın alma rekorunu artırdı.

En son merkez bankası verilerine göre, geçen hafta yabancı yatırımcılar üst üste sekiz haftadır yerli hisse senedi satın alarak net 179 milyon dolar satın aldı. 2013’ten bu yana en uzun net yatırım serisi oldu. Böylece yabancılar, son sekiz haftada net uzun pozisyondayken toplam 1.078 milyar dolarlık hisse satın aldı. Yılbaşından bugüne toplam net giriş 188 milyon dolar.

Takasbank’a göre, Türk hisse senetlerindeki yabancı sahipliği, Haziran başındaki %27’lik rekor düşük seviyesinden bu hafta %30’a yükseldi.

ABD’li finans kuruluşu Bloomberg de Borsa İstanbul’a yabancı ilgisini yazdı. Haberlerde, iki eski Wall Street bankacısı Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan’ın yönetim kuruluna atanmasının yeni umutlar doğurduğu bildirildi.

Haberde, “Türkiye’nin Yeni Ekonomi ekibi defalarca kademeli bir yaklaşımı vurgulasa da, istikrarlı girişler, yabancı yatırımcıların yıllarca süren çıkışların ardından daha iyimser hale geldiğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Rapor ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yetkililerin yatırım çekmek için geçen ay Körfez’e yaptığı ziyareti hatırlatarak, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50,7 milyar dolarlık bir mutabakat zaptı imzalanmış olabileceğine işaret ediyor.

Yabancıların Hisse Alımı 8 Haftadır Sürüyor

Son sekiz haftada, yabancılar net uzun pozisyonda olmalarına rağmen toplam 1,8 milyar dolarlık hisse satın aldı. Yurt dışı yerleşiklerin stokları 21 Temmuz’daki 25.0737 milyar dolardan 28 Temmuz’da 27.043 milyar dolara yükseldi.

Aynı dönemde yurt dışı yerleşiklerin DİBS varlığı 876,9 milyon ABD dolarından 859,6 milyon ABD dolarına gerilerken, DİBS varlığı 63,3 milyon ABD dolarından 63,7 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.