Borsa İstanbul Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

792 görüntüleme
3 dk okuma

Borsa İstanbul, bayram tatilinin ardından işlem gördüğü ilk haftayı yeni rekorlar kırmaya ve yükselişe geçmeye çalışarak geçirdi. Geçen ay yabancı yatırımcıların satın aldığı toplam hisse tutarı 1,1 milyar dolara ulaştı. Bir yandan, Borsa İstanbul’un bazı olumlu gelişmelere sahip olduğunu ve önemli bir direnç noktasının yaklaştığını belirtmek gerekir. Ancak BIST100 endeks hisse senedi fiyatının kazanç/fiyat oranı 6,3-6,4 civarında seyrediyor.

Borsa İstanbul, bayram tatilinin ardından işlem gördüğü ilk haftayı yeni rekorlar kırmaya ve yükselişe geçmeye çalışarak geçirdi. Artan ticaret hacimlerinde ve yurt dışından alımların devam etmesinde pazara katılımın ve ilginin devam etmesi kilit rol oynuyor. Geçen ay yabancı yatırımcıların satın aldığı toplam hisse tutarı 1,1 milyar dolara ulaştı.

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ay sonunda Arap ülkelerine yapacağı ziyaret de önemli görülüyor. Körfez ülkelerinin Türkiye’de yatırım beklentisi yüksek. Ayrıca borsa, yüksek enflasyona karşı getiri arayışında önemli bir alternatif olmaya devam ediyor. Konut ve emlak sektörü geçen yılki kadar canlı görünmüyor. Artan emlak fiyatları, kötüleşen erişim ve artan kredi maliyetleri nedeniyle talep durgundu.

Döviz kuruna gelince, bazıları prim veya artı için fazla yer olmadığını söylüyor. İç piyasada gram/TL altın fiyatları yükselişini sürdürürken, son dönemde uluslararası piyasada ons fiyatları geriledi. Şu anda mevduat faizleri tasarrufları enflasyondan korumak için yeterli görülmemektedir. Alternatif piyasaların bu durumda olması durumunda hisse senetleri yatırım tercihlerindeki yerini koruyacaktır.

BIST100 Endeksi’nin 1 Mayıs’tan bugüne kadar iki aylık dönemde yüzde 40’ın üzerinde, son iki haftada ise yüzde 20’nin üzerinde yükseliş göstermesi Borsa İstanbul’daki olumlu gelişmeleri bir ölçüde fiyatlıyor. Diğer yandan, asgari ücret, memur ve emeklilere yapılan zamlar tarafından dengelenecek. Bu durumda 20 Temmuz TCMB toplantısı ve faiz kararı daha da önemli olacaktır. Ekonomiyi soğutmak ve enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükseltme, talebi ve döviz kurunu kısma modeli devam edecek gibi görünüyor. Bu koşullarda “başka bir yol” kısa vadede imkansız görünüyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.