Borsa İstanbul Güne Yükselişle Başladı

976 görüntüleme
2 dk okuma

Açılışta Borsa İstanbul BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 46,05 puan yani %0,61 artışla 7.648,30 puana yükseldi. Banka hisse senedi endeksi %0,69, hisse senedi tutma endeksi ise %0,54 arttı. Endüstri endekslerinden spor %2,18 ile en fazla büyürken, yalnızca bilgisayar bilimi %0,01 düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul, BIST100 endeksi dün düşüş trendinde seyrederek yüzde 2,18 kayıpla 7.602,24 puandan kapandı. Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) mali politika kararları odak noktası oldu.

Analistler, dünkü göstergenin piyasa riski iştahını desteklediğini belirtirken, Fed Başkanı Powell’ın yarınki Jackson Hole ekonomi politikası sempozyumunda yapacağı konuşma öncesinde Fed’in “şahin” politikasına ne zaman son vereceği konusunda soru işaretlerinin devam ettiğini söylüyor.

Dün açıklanan makroekonomik verilere göre, ABD’de 30 yıllık ortalama ipotek faizi geçen hafta %7,31 ile Aralık 2000’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Öte yandan aşağıdaki etkilerden dolayı konut kredisi başvuru sayıları en düşük seviyeye geriledi. Yüksek faiz ortamı ve azalan satın alma gücü Nisan 1995 itibarıyla geriledi.

Özellikle Temmuz ayında ülkede yeni ev satışlarının sayısı bir önceki aya göre %4,4 artışla 714.000 oldu ve beklentileri fazlasıyla aştı. Analistler, bugünkü TCMB faiz kararının yanı sıra finansal hizmetler güven endeksi, ABD haftalık işsizlik yardımları, Chicago Fed’in ulusal aktivite endeksi, dayanıklı mal siparişleri verileri ve hatta BIST’in teknik 7.600 ve 7.500 rakamlarının da açıklandığını söyledi. Index 100 ile takip edilmesi desteklenmektedir. 7.700 ve 7.900 puanın direnç pozisyonlarında olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler ise TCMB politika faizinin 250 baz puan artırılarak %20’ye çıkmasını bekliyor.

14 Yorum

  1. El mundo de las apuestas en línea nunca ha sido tan emocionante como con el código promocional 1xbet. Si buscas la mejor experiencia de juego, no puedes dejar pasar la oportunidad de utilizar el código promocional 1xbet. código promocional de apuesta gratuita de 1xbet hoy Con el código promocional 1xbet, obtendrás acceso a ofertas y bonificaciones exclusivas que harán que tus apuestas sean aún más emocionantes. Ya sea que estés interesado en apuestas deportivas o juegos de casino, el código promocional 1xbet te brindará ventajas adicionales para aumentar tus posibilidades de ganar. No pierdas esta oportunidad única de aprovechar al máximo tus apuestas en línea con el código promocional 1xbet. ¡Regístrate hoy mismo y descubre por qué somos el líder en el mundo de las apuestas en línea con nuestro código promocional exclusivo!

  2. Our partners have opened a new site vipeth.site I personally supervise the work of employees. In honor of the new year we are giving new users a registration bonus with promo code: NEWUSER24. It gives +70% on the first deposit. Soon we will introduce new artificial intelligence for better work.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.