Bitcoin’deki Volatilite 2020’den Bu Yana En Düşük Seviyeye İndi

1153 görüntüleme
5 dk okuma

Bitcoin (BTC)’nin olağandışı fiyat hareketi, Bitcoin’deki volatilitenin 2020’den bu yana en düşük seviyesine düşmesiyle uzmanları şaşırttı. Çalkantılı fiyat dalgalanmalarıyla tanınan BTC’nin olağandışı istikrarı, son birkaç gündür yatırımcıları ve piyasa gözlemcilerini şaşırttı. Ekim 2020’den bu yana en uzun sessiz dönemini yaşayan Bitcoin, dramatik iniş ve çıkışlarla ilgili itibarının aksine, volatilite eksikliği gösterdi.

Bitcoin’in tipik yüksek fiyat oynaklığı, kripto para biriminin fiyat oynaklığı uzun bir süredir sınırlı olduğu için önemli ölçüde ortadan kalktı. Bloomberg verilerine göre BTC, üst üste 70 gün boyunca günlük %6’lık bir artış görmedi. Bu olağandışı istikrar dönemi, art arda dört aylık kazanımların ardından Mayıs ayında küçük bir kayıp olasılığı ile birleştiğinde, kripto dünyasını şaşırttı. Piyasa gözlemcileri, çözülmemiş siyasi ve finansal belirsizlikler de dahil olmak üzere olağandışı sakinliğe katkıda bulunan çeşitli faktörlere işaret ediyor.

Yaklaşan ABD borç tavanı müzakereleri ve Federal Reserve’in (Fed) belirsiz faiz oranı politikası gibi çeşitli makroekonomik faktörlerin su yüzüne çıkması yatırımcıları temkinli yapıyor. ABD borç tavanı üzerindeki çıkmaz, uzun müzakereler için zemin hazırlayarak, temerrüde düşme konusundaki genel belirsizliği artırdı.

Ayrıca, son Fed toplantı tutanakları, politika yapıcıların enflasyonu kontrol altına almak için gereken ek parasal sıkılaştırmanın boyutu konusunda emin olmadıklarını ortaya koydu. Bu belirsizlik devam ederken, piyasa katılımcıları herhangi bir önemli adım atmadan önce daha fazla netlik bekleyerek bekle ve gör tutumu izliyor.

Bitcoin’in Hareketsizliği ve Piyasa Durumu

Bitcoin fiyatı, arka arkaya üç hafta boyunca 27.000 dolar civarında seyreden dar bir aralıkta işlem görüyor. Bu nispeten dar işlem kapsamı ve düşük zincir üstü ticaret hacmi, piyasanın hareketsiz olduğu algısına katkıda bulundu. Kripto para veri platformu Glassnode’daki analistler, dar aralığın ve düşük işlem hacminin son yıllardaki en sıkı işlem dönemlerinden birini temsil ettiğini söyledi. Ve bitcoin arzının çoğunluğunun kripto para cüzdanlarında bulunması, genel piyasa faaliyeti eksikliğini arttırıyor.

Volatilite Nedir ?

Volatilite, genel olarak finansal piyasalarda kullanılan bir terimdir ve varlık fiyatlarının oynaklığını ifade eder. Bir finansal varlığın volatilitesi, fiyatlarının belirli bir süre içinde ne kadar dalgalanma gösterdiğini ve bu dalgalanmanın ne kadar büyük olduğunu gösterir. Volatilite, yatırımcılar için riski ölçmek ve fiyat hareketlerini tahmin etmek açısından önemlidir.

Yüksek volatilite, fiyatların hızlı ve büyük dalgalanmalar gösterdiği bir durumu ifade ederken, düşük volatilite ise fiyatların daha stabil ve az dalgalanma gösterdiği bir durumu ifade eder. Volatilite genellikle standart sapma veya yüzde olarak ifade edilir. Yüksek volatilite, yatırımcılar için hem fırsatlar hem de riskler sunabilir. Bir yatırımcı, yüksek volatilite dönemlerinde kâr elde etme potansiyeli olan fiyat hareketlerini yakalayabilir. Ancak aynı zamanda, yüksek volatilite de büyük kayıplara neden olabilir, çünkü fiyatlar hızla değişebilir.

Volatilite, finansal araçlar için önemli bir gösterge olarak kullanılır. Örneğin, opsiyon fiyatlamasında volatilite önemli bir etkendir. Ayrıca, portföy yönetimi, risk yönetimi ve türev ürünlerin değerlemesi gibi alanlarda da volatilite önemli bir rol oynar.


Bir cevap yazın

Your email address will not be published.