Bitcoin’de Konsolidasyon Devam Ediyor

606 görüntüleme
5 dk okuma

Bitcoin’de konsolidasyon sürüyor. Birkaç haftadır 28.500$ ile 31.500$ fiyat seviyeleri arasında işlem gören önemli bir kripto para birimi olan Bitcoin, sabahın erken saatlerinde para kaybetmeye başladı. Ve 29.000$ fiyat seviyesine kadar düştü. BTC’nin mevcut durumunu değerlendiren kripto para analistleri, yakın gelecekte büyük kripto para birimleri için çok önemli bir rol oynayabilecek fiyat seviyelerine işaret etti.

Geçtiğimiz haftalarda 28.500$ ile 31.500$ fiyat seviyeleri arasında dalgalanan majör kripto para birimi Bitcoin, hafta sonu düşüşe geçti. Ve ortalama %0,5 eşdeğeri olan 29.000$ fiyat seviyesinden işlem görmeye başladı. Kripto para piyasasındaki altcoinlerin çoğu, BTC hafta sonu düşmeye başladığından beri sabahın erken saatlerinden bu yana farklı izlerini kaybetti.

Ethereum (ETH), son düşüş nedeniyle 1.830 $ fiyat seviyesinden açıldı. Ancak CoinMarketCap’ten (CMC) alınan veriler, kripto para ekosisteminin toplam piyasa değerinin 1.16 trilyon $’a düştüğünü gösteriyor. Kripto para analitik platformu K33 Research dün yayınladığı bir raporda, büyük kripto para birimi Bitcoin’in oynaklığının geçen hafta altının, Nasdaq’ın ve S&P 500’ün altına düştüğünü ve düşük oynaklığın ileride güçlü fiyat oynaklığının habercisi olabileceğini söyledi.

Bu arada, kripto para piyasasının bu yönüne ilişkin süregelen belirsizliğin ortasında, kripto para analisti Michael van de Poppe Twitter hesabında bir dizi hisse senedine ilişkin mevcut teknik görüşünü paylaştı. Analist, kripto para piyasasındaki ana eğilimin, FTX iflasından sonra bile piyasanın güçlü kalmasıyla yükselişe devam ettiğini belirtti.

Analist, büyük kripto para birimi BTC’nin önemli bir fiyat seviyesini koruması durumunda kripto para piyasasının yakın gelecekte yeniden yükselebileceğini ve yükseliş ivmesi kazanabileceğini açıkladı.

Bitcoin’de Konsolidasyon Nedir ?

Konsolidasyon, finansal piyasalarda sıkça kullanılan bir terimdir ve Bitcoin gibi kripto para birimlerinde de sık rastlanır. Konsolidasyon, bir varlık (örneğin, Bitcoin’in) fiyatının belirli bir zaman diliminde belirli bir aralıkta hareket etmesi anlamına gelir. Bu aralık genellikle daha düşük bir destek seviyesi ve daha yüksek bir direnç seviyesi arasındaki fiyat hareketlerini kapsar.

Konsolidasyon dönemleri, varlığın trend değiştirme eğiliminde olduğu bir ara dönem olarak düşünülebilir. Fiyatın yönü belirsiz olduğu ve alıcılar ile satıcılar arasında bir denge olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu dönemlerde, piyasada büyük fiyat hareketleri genellikle sınırlıdır. Ve varlık genellikle belli bir aralıkta işlem görür.

Bitcoin’de konsolidasyon, fiyat grafiğinde yatay bir bant veya üçgen şeklinde görülebilir. Yatay bant konsolidasyonunda fiyatlar belirli bir fiyat aralığında yatay olarak hareket ederken, üçgen konsolidasyonunda fiyatlar yavaşça daralan bir fiyat aralığında hareket eder.

Konsolidasyon dönemleri, genellikle piyasanın bir sonraki büyük yönlü hareketini belirlemede önemli bir rol oynayabilir. Yatırımcılar, konsolidasyon sürecinin sonunda gelen ani fiyat hareketlerine dikkat etmelidir. Ve bu hareketlere göre stratejilerini oluşturmak için teknik analiz araçlarını kullanabilirler.

Ancak, konsolidasyon sürecinin ne kadar süreceği ve fiyatın hangi yöne doğru kırılacağı belirsizdir. Bu nedenle, yatırımcılar risk yönetimi önlemleri almalı ve ani fiyat dalgalanmalarına karşı hazırlıklı olmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.