Bitcoin ve Altcoin’lerde Düşüş Devam Ediyor

1057 görüntüleme
3 dk okuma

Bitcoin (BTC) ve çoğu altcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para devi Binance ve ABD merkezli Coinbase’i dava etmesiyle bu hafta başlarında başlayan bir süreçte güçlü durduğu görülse de kripto para piyasası hafta sonunun ilk gününde sert satış baskısı altına girdi.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in 26.000 doların altına düşmesinin ardından kripto para piyasasının geri kalanı ağır kayıplar yaşadı. BTC, son 24 saatte yüzde 3,18 düşerek 25.671 dolardan işlem görürken, en büyük altcoin Ethereum (ETH), aynı dönemde yüzde 3.20 düşüşle 1.770 dolardan işlem gördü.

İlk 50 altcoin arasında yer alan Cardano (ADA), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX), Shiba Inu (SHIB), Toncoin (TON) son 24 saatte sırayla yüzde 21,63, yüzde 20,35, yüzde 21,71, yüzde 17,14, yüzde 21,56 ve yüzde 20,24 oranlarında azaldı.

Bitcoin ve altcoinlerdeki düşüşe rağmen, piyasa değeri hala 1 trilyon doların üzerinde.

Kripto para piyasasının satış baskısı altında olmasının ana nedenleri, SEC‘in Binance Coinbase’e dava açması, mahkemenin Binance’in ABD kolu olan Binance.US’un varlıklarını geçici olarak dondurma kararı etkili oldu. Şu bir gerçek ki , SEC birçok altcoini menkul kıymetler olarak sınıflandırdı ve son olarak ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), merkezi olmayan özerk bir kuruluş olan Ooki DAO’ya karşı bir dava kazanması etkili oldu.

Binance ve Coinbase aleyhine MNGO, BUSD, LUNA, MIR, UST, BXY, BTT, TRX, OMG, NGC, TKN, NGC, IHT, SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH, NEXO, BNB, ATOM, MANA, ALGO ve COTI, altcoinlerin çoğunun menkul kıymet olduğunun sinyali, altcoin piyasasındaki mevcut kargaşayı açıklıyor.

Bu arada SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para piyasasının dolandırıcılarla dolu olduğunu ve bu dolandırıcılara karşı işlem yapılacağını vurgulayarak sağlam bir tavır aldı.

Piyasa uzmanları ve analistler, kripto para piyasasının şoktan henüz kurtulmadığına dikkat çekiyor ve özellikle altcoinlerde olası sert satışlar konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.