Bitcoin Tekrardan 30 Bin Dolar Seviyesini Gördü

915 görüntüleme
3 dk okuma

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kripto borsaları Binance ve Coinbase’e açtığı dava, son haftalarda Bitcoin fiyatını 25.000 dolara kadar düşürmüştü.

Bu düşüşün ardından, başta dünyanın önde gelen varlık yöneticilerinden biri olan BlackRock olmak üzere bazı şirketlerin SEC’e spot ETF’ler sunması, kripto para birimlerinde güçlü bir yükseliş hareketine yol açtı. Bitcoin, günde %5’ten fazla artarak 30.000$ seviyesine ulaştı.

Bu yazı sırasındaki fiyat 29.800 dolar. Son bir buçuk ayın en yüksek fiyatıydı. Ethereum da günlük %5’ten fazla artarak 1.850 dolara ulaştı.

Spot sonrası ETF yükselişi, kurumsal yatırımcıların kripto para birimlerine daha kolay ve daha güvenli erişime sahip olacağı beklentilerinden kaynaklanıyor. En son, Almanya merkezli yatırım bankası Deutsche Bank, dijital varlıkları tutma lisansı için ülkenin düzenleyici kurumuna başvurdu.

Bu arada, Fed Başkanı Jerome Powell, daha fazla faiz artırımı olasılığına dair imalarda bulundu, ancak BTC’deki artış göz önüne alındığında söylemlere kayıtsız görünüyor. BTC fiyatındaki artış, son 24 saatte 208 milyon dolarlık vadeli işlem tasfiyesine neden olarak 52.206 yatırımcıyı tasfiye etti.

Tasfiyelerin yaklaşık %85’i kısa pozisyonlardı ve bu da bitcoin tasfiyelerinin toplam değerini 107 milyon dolara çıkardı. Son fiyat artışına rağmen, BTC tüm zamanların en yüksek seviyelerinin oldukça altında.

Kripto para birimi, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $’a ulaştı. Yıl ilerledikçe küresel ekonomide yükselen enflasyon ve merkez bankalarının faiz artırımları sert düşüşlere neden oldu.

Yol boyunca, Terra’nın çöküşü ve kripto para cüzdanı FTX’in iflası gibi kripto para birimi ekosisteminde yankı uyandıran olaylar oldu.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.