Bitcoin ile Geleneksel Varlıklar Arasındaki Pozitif Kolerasyon Negatife Döndü

999 görüntüleme
6 dk okuma

Başlangıçta dolar enflasyonuna karşı bir koruma olarak anlatılan teknoloji hisseleri, şimdi kendi başına bir finansal varlık olarak Bitcoin’e dönüşüyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranlarını değiştirmediği bir günde bile, Bitcoin ve Ethereum kendilerini geleneksel finansal varlıklardan ayırmaya devam etti. Ay başından bu yana BTC ve ETH sırasıyla %4 ve %7’nin üzerinde düşüş yaşarken, aynı dönemde S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla %4 ve %5 arttı.

Son birkaç ayda, dijital ve geleneksel varlıklar kabaca paralel hareket etti ve makroekonomik veriler de benzer bir etkiye sahip. TradFi varlıkları, Bitcoin bu yıl art arda ikinci ayını kaybederken artmaya devam ediyor.

Bitcoin ve geleneksel finans arasındaki korelasyonlardaki değişiklikler bazen dramatik olabilir. Bitcoin ve bakır vadeli işlemleri için korelasyon katsayısı, 27 Mayıs’ta 0,88’den -0,74’e yükseldi. Bakır, birçok endüstride geniş bir kullanım alanına sahiptir ve bu da ekonominin sağlığına işaret etmektedir.

Aynı dönemde BTC ile ABD dolar endeksi arasındaki korelasyon -0,80’den 0,63’e düştü. Korelasyon katsayıları 1.0 ile -1.0 arasında değişir, ilki doğrudan bir fiyat ilişkisini kanıtlarken, ikincisi tersini kanıtlar.

Zincir verileri, merkezi borsalardaki BTC bakiyeleri düştükçe volatilitenin artacağını gösteriyor. Analistler, borsalardaki madeni para stoklarındaki düşüşü, yatırımcıların varlıklarını elinde tuttuklarını öne sürdüğü için genellikle bir yükseliş sinyali olarak görüyorlar. Finansman genellikle varlıkların satışına hazırlık aşamasında yapılır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto borsaları Binance ve Coinbase’e geçtiğimiz hafta açtığı dava, Bitcoin ile TradFi arasındaki ayrışmada kilit rol oynuyor. Dünkü faiz oranı kararının ardından BTC kayıplarını artırdı ve 25.000 doların altına düştü. Bu yazının yazıldığı sırada, kripto para birimi 24.950 dolardan işlem görüyor. Bu arada Ethereum, 1.700 $ seviyelerinin altına düştü.

Negatif ve Pozitif Kolerasyon Nedir

Negatif ve pozitif korelasyon, istatistiksel veriler arasındaki ilişkinin yönünü ifade eden terimlerdir.

Pozitif korelasyon, iki değişken arasında bir ilişki olduğunda, bu değişkenlerin birlikte artma veya azalma eğiliminde olduğunu ifade eder. Yani, bir değişkenin değeri arttığında, diğer değişkenin değeri de artar veya bir değişkenin değeri azaldığında, diğer değişkenin değeri de azalır. Pozitif korelasyon, genellikle “artan bir eğilim” olarak ifade edilir ve korelasyon katsayısı (+1 ile 0 arasında) ile ölçülür. Örneğin, bir kişinin çalışma saatleri ve kazandığı para miktarı arasında pozitif bir korelasyon olabilir. Daha fazla çalışma saati, daha yüksek bir kazançla ilişkilendirilebilir.

Negatif korelasyon ise iki değişken arasında ters bir ilişki olduğunda kullanılır. Bu durumda, bir değişkenin değeri arttığında, diğer değişkenin değeri azalır ve bir değişkenin değeri azaldığında, diğer değişkenin değeri artar. Negatif korelasyon genellikle “azalan bir eğilim” olarak ifade edilir ve korelasyon katsayısı (-1 ile 0 arasında) ile ölçülür. Örneğin, bir kişinin uyku süresi ve stres düzeyi arasında negatif bir korelasyon olabilir. Daha az uyku, daha yüksek bir stres düzeyiyle ilişkilendirilebilir.

Korelasyon katsayısı, iki değişken arasındaki ilişkinin gücünü ve yönünü nicel olarak ölçmek için kullanılan bir istatistiksel ölçüdür. Korelasyon katsayısı, genellikle Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak hesaplanır. Pozitif bir korelasyon için +1, negatif bir korelasyon için -1 ve hiçbir ilişki için 0 değeri alır. Korelasyon katsayısı ne kadar yakınsa 1 veya -1’e, ilişki o kadar güçlüdür.

1 Yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.