Asgari Ücrete Ara Zam Öncesi İkinci Toplantı Yarın Yapılacak

/
942 görüntüleme
3 dk okuma

İşçi, işveren ve hükümet yetkililerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yarın ikinci kez toplanarak asgari ücrete ara zam için toplantı yapacak. Görüşmede mevcut ekonomik göstergeler ele alınacak ve taraflar bu süre içinde gerçekleşen fiyat artışlarını müzakere edecek.

Toplum genelinde 7 milyondan fazla işçiyi doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen yeni asgari ücret süreci devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın davetlisi olarak 13 Haziran’da ilk toplantısını yapan komisyon, yarın saat 10.00’da ikinci toplantısını yapacak.

Hazine, Maliye ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporları sunacağı toplantıda, taraflar ön fiyat artışlarını görüşecek. Bu arada saat 14.00’teki heyet toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Özgül Burak Akkol bir araya gelecek.

Dönemin geri kalanında, rakamlar henüz açıklanmasa da, hem işverenler hem de çalışanlar görüşlerini ve beklentilerini kamuoyuna açıkladılar. TİSK CEO’su Akkol, daha önce yaptığı açıklamada, müzakerelerin bir an önce üçlü anlaşma ile sonuçlanması gerektiğini söylemişti.

TÜRK-İŞ adına konuşan Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ise “Asgari ücretin, günün şartlarına göre, yaşanan ekonomik krize göre, ev kiralarına göre, hayat pahalılığına göre güncellenmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

İşçiler için asgari ücret aylık 10.008 lira, vergi ve kesintiler sonrası net 8.506 lira 80 kuruş. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti yani çalışan başına 11.759 lira. Bunun 10.008 lirası brüt asgari ücret, 1.551 lira 24 kuruş sosyal güvenlik primleri, 200 lira 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu oluşturuyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.