ABD Temsilciler Meclisi Borç Limitinin Artırılmasını Onayladı

1085 görüntüleme
3 dk okuma

ABD Temsilciler Meclisi, ülkenin borçlarını ödemede temerrüde düşmesini önlemek için borç tavanını yükselten bir yasa çıkardı. Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren müzakereler sonucunda üzerinde anlaşmaya varılan yasa tasarısı, 314’e karşı 117 oyla Meclis’ten geçti.

ABD Başkanı Joe Biden, tasarının Meclis’ten geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Bu gece Meclis ilk temerrüdü engelleyecek ve ulusumuzun zorlu ve tarihi ekonomik toparlanmasını korumak için önemli bir adım atacak” dedi.

Biden, söz konusu bütçe anlaşmasının her iki tarafın da desteklediği bir uzlaşma olduğunu söylerken, müzakerelerin istediklerini elde edemediğini kaydetti. Biden, “Tasarıyı imzalayıp dünyanın en güçlü ekonomisini inşa etmeye devam edebilmem için Senato’dan yasa tasarısını bir an önce geçirmesini istiyorum” dedi.

Borç tavanını 1 Ocak 2025’e kadar askıya alan bir yasa tasarısı daha sonra ABD Senatosu tarafından görüşülecek. Senato’dan geçmesi halinde yasa tasarısı imzası için Başkan Biden’a sunulacak. Bu nedenle, borç tavanının yükseltilmesi, federal hükümetin parasının bitmesini ve iflas etmesini engelleyecektir.

ABD Kongre Bütçe Ofisi’nin (CBO) yasa tasarısının federal borç ve açık üzerindeki etkisine ilişkin değerlendirmesine göre, yasa tasarısı kabul edilir ve sınırlı fonlar planlandığı gibi uygulanırsa ABD bütçe açığı yaklaşık %1’e düşecek. 500 milyar dolar. önümüzdeki on yıl.

19 Ocak’ta ABD, 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaştı ve ABD Hazine Bakanlığı’nın limiti aşmaktan ve muhtemelen temerrüde düşmekten kaçınmak için olağandışı adımlar atmaya başlamasına neden oldu. Hazine Bakanlığı, bu tür olağanüstü önlemlerin Haziran başında tüketilebileceği konusunda uyardı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz günlerde Meclis Başkanı Kevin McCarthy’ye borç tavanı hakkında yazdığı bir mektupta, Kongre borç tavanını 5 Haziran’a kadar yükseltmediği takdirde Hazine Bakanlığı’nın yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini yazdı. ABD Hazinesi’nin nakit dengesi, 25 Mayıs’ta 2017’den bu yana en düşük seviye olan 38,8 milyar dolara geriledi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.