ABD Borçlarını Yakın Zamanda Ödeyemezse Ne Olur

1223 görüntüleme
3 dk okuma

Uzmanlar, dünyanın en büyük ekonomisinin borçlarını ödememesi durumunda bir ‘felaket’ senaryosu olabileceği konusunda uyarıyor.

ABD 19 Ocak’ta borçlanma limitine ulaştı. O zamandan beri, ABD Hazine Bakanlığı temerrüde düşmemek için birçok adım attı. ABD hükümetinin birkaç günü veya en fazla bir haftası var. ABD bu sürede borçlarını ödeyemezse ne olur ?

ABD’nin Temerrüde Düşme Olasılığı Nedir ?

New York Üniversitesi Stern School of Business’ta ekonomi profesörü olan Lawrence J. White, Al Jazeera’ya verdiği demeçte, bunun “siyasi bir mesele” olduğu için kimse gerçekten bilmiyor.

“Umarım bir çözüm bulabiliriz, ancak bu bir tavuk oyunu ve genellikle birileri pistten çıkıyor ve kafa kafaya çarpışmalardan kaçınılıyor…

Temerrüde düşmekten kaçınmak için Kongre’nin borç tavanını yükseltmesi gerekiyor, ancak Cumhuriyetçiler bunu yapmak için harcama kesintileri çağrısında bulunuyor. Demokrat Başkan Joe Biden, yalnızca hükümetin borç limitini yükseltmekle ilgilenecek basit bir oylama istiyor.

Moody’s Analytics’in müdür yardımcısı Bernard Yaros, Al Jazeera’ya Nisan ayı vergi tahsilatı hakkında bilgi verdi. Yaros, Hazine’nin Haziran ortasına kadar küçülmesi durumunda, işletmelerden ve bireylerden gelen vergi gelirlerinin artacağını söyledi.

En Kötü Durumda Ne Yaşanabilir ?

Yaros, böyle bir durumun bir “felaket senaryosu” olacağını ve ardından 2008 mali kriziyle aynı büyüklükte bir durgunluk olacağını söyledi. Yaros ve Moody’s’ten birkaç meslektaş, Mart ayında yayınlanan bir analizde, böyle bir senaryoda federal hükümetin hükümet harcamalarını derhal kısması gerekecek.

Ayrı bir gelişmede White, finans piyasalarının kargaşa içinde olacağını, faiz oranlarının yükselmeye devam edeceğini ve doların gücünün zayıflayacağını söyledi. White, siyasi çıkmaz devam ederse faiz oranlarının yükselmeye devam edeceğini ve insanları borç almaktan ve yatırım yapmaktan caydıracağını söyledi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.