2024 İçin Altında Rekor Ralli Tahmini

632 görüntüleme
4 dk okuma

Altının fiyatı, güvenli liman varlığı rolünü güçlendiren düşen faiz oranları ve durgunluk korkuları arasında 2024’te tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselebilir. Analistler altında 2024 yılı için rekor bir ralli bekliyor. Bir ons altındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi Ağustos 2020’de 2.072 dolara ulaşmıştı.

Analistler, fiyatların bu seviyenin oldukça üzerine çıkmasını bekliyor. Bu yazının yazıldığı sırada altının onsu 1.917 dolardan işlem görüyor ve hafta boyunca düşüşünü sürdürüyor.

TD Securities genel müdürü ve küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek, “Altının 2023 sonu/2024 başında işlem seviyelerinin 2.100 doların üzerinde olmasını bekliyoruz” dedi. Bu iyimserliği, Federal Rezerv’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşımına bağladı.

Melek, Fed’in politikayı mevcut şahin modundan çıkardığına inandığını ve altın konusunda yükselişe geçtiğini söyledi. Enflasyon yüzde 2 hedefine ulaşmadan önce hedefe ulaşılmasını bekliyordu.

Melek altının, sarı metalin artan faiz oranlarına dayanma kabiliyeti ve enflasyona dayanıklı bir emtia olarak değeri nedeniyle son 12 ayda diğer birçok büyük varlık sınıfından daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Livermore Partners’ın kurucusu David Neuhauser, altının daha da değerli olabileceğine inanıyor. Neuhauser, 2024 yılı sonuna kadar 2.500 dolarlık bir altın hedefi belirledi. Analist, durgunluk korkuları arasında altının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasını bekliyordu.

Neuhauser, küresel ekonomideki stagflasyonun önümüzdeki birkaç yıl içinde devam etmesini ve enflasyonun %3 ile %5 arasına düşmesini beklediğini söyledi. Wheaton Precious Metals CEO’su Randy Smallwood, “Birkaç yıl içinde 2.500$’a ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi. Çin ve ABD ekonomilerinin zayıfladığını ve durgunluğun altın için iyi olacağını söyledi.

Citi’nin emtia stratejisi başkanı Aakash Doshi liderliğindeki analistler, Çin’deki altın takı talebinin ilk çeyrekte 200 tonun biraz altında olduğunu ve 2015’ten bu yana mevsimsel olarak en yüksek seviyede olduğunu söyledi. Banka, bu yıl altın takı talebinin 700 tonu aşmasını beklediğini söyledi. Çin’den gelen mücevher talebi yılda %22 artıyor.

Fed, enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesine çıktığı Mart 2022’de faiz oranlarını istikrarlı bir şekilde artırmaya başladı. İki yıldan az bir sürede borçlanma maliyetleri %5,25-5,50’ye yükseldi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.