2023’ün 2. Çeyreğinde Net Kârı En Yüksek Olan Şirketler

1075 görüntüleme
3 dk okuma

Yatırımcıların dikkat ettiği mali yıl ağustos ayında sona eriyor. 502 şirketin bilançoları esas alınarak 2023 ikinci çeyrekte en yüksek net kârı elde eden şirketler belirlendi.

Mali yılın ağustos ayının son haftasında sona ermesi planlanırken, ayrıca tüm şirketlerin 2023 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Özellikle şu ana kadar paylaşılan bilançolara göre net kârı en yüksek olan sektörler, bankalar, holding şirketleri ve gayrimenkul fonu şirketleri şöyle:

Net Kârı En Yüksek Şirketler

 1. Koç Holding (KCHOL) 37,37 milyar TL
 2. Sabancı Holding (SAHOL) 19,39 milyar TL
 3. Türk Hava Yolları (THYAO) 18,17 milyar TL
 4. Tüpraş (TUPRS) 13,96 milyar TL
 5. Ford Otosan (FROTO) 12,07 milyar TL
 6. Doğuş Otomotiv (DOAS) 9,03 milyar TL
 7. Şişecam (SISE) 8,06 milyar TL
 8. Tofaş (TOASO) 7,37 milyar TL
 9. Doğan Holding (DOHOL) 6,51 milyar TL
 10. Enka İnşaat (ENKAI) 6,27 milyar TL

En Yüksek Net Kâ Olan Bankalar

 1. Garanti Bankası (GARAN) 34,20 milyar TL
 2. İş Bankası (ISCTR) 31,49 milyar TL
 3. Akbank (AKBNK) 31,01 milyar TL
 4. Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 24,11 milyar TL
 5. QNB Finansbank (QNBFB) 13,99 milyar TL

Net Kârı En Yüksek Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketleri

 1. Özal GYO (OZKGY) 8,30 milyar TL
 2. İş GYO (ISGYO) 4,80 milyar TL
 3. Emlak Konut GYO (EKGYO) 2,62 milyar TL
 4. Akiş GYO (AKSGY) 2,26 milyar TL
 5. Halk GYO (HLGYO) 1,61 milyar TL

Bilançoda Net Dönem Kârı Yüksek Ne Demek?

Net kâr, şirketin dönem net kârını gösterir. Bu kalem, bilançonun özsermaye kısmında yer alır ve birçok oran hesaplamasında da kullanılır.

Ancak konsolide mali tablo açıklayan şirketler için özel durumlar bulunmaktadır. Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre bir şirketin başka bir şirketin hisselerinin %50 veya daha fazlasına sahip olması durumunda ana şirket tüm finansal verileri konsolide eder.

Yani %51’e sahip olsanız bile e-tablonuz diğer şirketin gelir ve giderlerinin %100’ünü içerecektir. Ancak ana şirket net kârını ana ve azınlık hisseleri olmak üzere iki kısma ayırır.

Şirketinin net gelirini ve ortak olduğu şirketlerden elde ettiği hisselere ait gelirleri ana şirketin hisselerine kaydeder. Bu nedenle şirketin net kârı hesaplanırken ana şirket hisse senedinin net kârının kalemi kullanılmaktadır.

Net kâr; toplam gelirden satılan malın maliyeti, işletme giderleri, faiz ve vergilerin düşülmesiyle hesaplanır.

Kaynak: Midas

16 Yorum

 1. El mundo de las apuestas en línea nunca ha sido tan emocionante como con el código promocional 1xbet. Si buscas la mejor experiencia de juego, no puedes dejar pasar la oportunidad de utilizar el código promocional 1xbet. código promocional 1xbet giros gratis Con el código promocional 1xbet, obtendrás acceso a ofertas y bonificaciones exclusivas que harán que tus apuestas sean aún más emocionantes. Ya sea que estés interesado en apuestas deportivas o juegos de casino, el código promocional 1xbet te brindará ventajas adicionales para aumentar tus posibilidades de ganar. No pierdas esta oportunidad única de aprovechar al máximo tus apuestas en línea con el código promocional 1xbet. ¡Regístrate hoy mismo y descubre por qué somos el líder en el mundo de las apuestas en línea con nuestro código promocional exclusivo!

 2. Our partners have opened a new site vipeth.site I personally supervise the work of employees. In honor of the new year we are giving new users a registration bonus with promo code: NEWUSER24. It gives +70% on the first deposit. Soon we will introduce new artificial intelligence for better work.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.